یک کشته در دور تازه تظاهرات در بروندی

یک کشته در دور تازه تظاهرات در بروندی
نگارش از Euronews

در پی شکست گفتگوها میان مخالفان و دولت در بروندی، بوجومبورا پایتخت و چند شهر دیگر این کشور روز دوشنبه بار دیگر شاهد تظاهرات معترضان به نامزدی مجدد

در پی شکست گفتگوها میان مخالفان و دولت در بروندی، بوجومبورا پایتخت و چند شهر دیگر این کشور روز دوشنبه بار دیگر شاهد تظاهرات معترضان به نامزدی مجدد پیر نکورونزیزا در انتخابات ریاست جمهوری بروندی بود. بر اساس آخرین گزارش ها در این تظاهرات دست کم یک نفر بر اثر شلیک نیروهای پلیس کشته شده است.

یکی از معترضان در بوجومبورا به خبرنگاران گفت: «ما از مردن ترسی نداریم. این رئیس جمهور در حالی می خواهد دوباره بر ما حکومت کند که در حال کشتن ما است. آیا او میخواهد حشرات و یا درختان را رهبری کند؟ ما برای احترام به شرافت و کرامتمان و نیز براساس مفاد توافقنامه آروشا تا پایان این ماجرا خواهیم ایستاد.»

توافقنامه آروشا در اوت ۲۰۰۰ برای تثبیت صلح و تضمین امنیت اعضای اپوزیسیون بازگشته از تبعید در بروندی تحت نظارت کشور آفریقای جنوبی و شخص نلسون ماندلا به تصویب رسید و در ژانویه ۲۰۰۱ به اجرا گذاشته شد. در این توافقنامه همچنین یک دوره سه ساله انتقال قدرت برای پیر بویویا رئیس جمهور وقت این کشور تعیین و مقرر شد از سال ۲۰۰۱ انتخابات شهری و قانونگذاری و از سال ۲۰۰۴ انتخابات ریاست جمهوری بر اساس مفاد قانون اساسی در این کشور برگزار شود.

نکورونزیزا رئیس جمهور بروندی که از سال ۲۰۰۵ قدرت را در این کشور در دست دارد، اعلام کرده برای سومین دوره پیاپی قصد دارد نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بیست و شش ژوئن شود. امری که با مخالفت بسیاری از مردم روبرو شده و از یک ماه پیش تاکنون کشور را دستخوش ناآرامی و تظاهرات گسترده کرده است.

تظاهرات روز دوشنبه در حالی در میانه روز به اوج خود رسید که طی دو روز گذشته رهبران جنبش اعتراضی برای گشایش گفتگوها دستور توقف موقت تظاهرات را داده بودند. آتش بسی که شکستنی و ناپایدار بودن آن با کشته شدن یکی از رهبران مخالفان در روز شنبه بسیار محتمل به نظر می رسید.

مطالب مرتبط