Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

پیشروی های خطرناک نیروهای دولت اسلامی در عراق و سوریه

پیشروی های خطرناک نیروهای دولت اسلامی در عراق و سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انبار سلاح مملوء از مین ها، بمب های زیر زمینی، و تله های انفجاری جاده ای که جنگجویان دولت اسلامی از آن استفاده می کنند حاکی از جنگی غیر متعارف دارد

آگهی

انبار سلاح مملوء از مین ها، بمب های زیر زمینی، و تله های انفجاری جاده ای که جنگجویان دولت اسلامی از آن استفاده می کنند حاکی از جنگی غیر متعارف دارد که آنها در سوریه و عراق در پیش گرفته اند.

با آنکه از پیش می دانیم که دولت اسلامی به دلیل آنچه در عراق و سوریه از خود به نمایش گذاشته باید به خوبی مسلح شده و از منابع مالی مناسبی نیز برخوردار باشند، اما پیروزی های اخیر داعش نشان می دهد که آنها از حامیتی فراتر از سطح این میدان نبرد سود می برند.

تصرف شهر رمادی در استان الانبار آخرین فتح بزرگ آنها بود. گسترش چشمگیر مناطق تحت کنترل دولت اسلامی در سوریه و عراق تا حدی غافلگیرکننده است. نیروهای داعش کنترل چندین شهر را در دست گرفته و اکنون در پی تحکیم مواضع خود در الانبار هستند جایی که با تصرف رمادی مرکز این استان راه حرکت به سمت بغداد هموار شده است. این درحالی است که حتی در مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی عراق نیز هنوز تعداد از شورشیان در حال نبرد به سر می برند.

اما آنچه بیش از همه نگران کننده به نظر می رسد مسلما این نکته است که پیشروی های سریع روز های گذشته نشانی است از کاستی ها و ضعف ارتش عراق و نیز محدودیت های حملات هوایی آمریکا و ائتلاف بین المللی.

اوایل هفته جاری نیروهای ویژه ارتش آمریکا اعلام کردند یکی از رهبران دولت اسلامی در سوریه را کشته اند. در طول هفته نیز حدود بیست و پنج منطقه در نزدیکی رمادی هدف حمله این نیروها قرار گرفت. در میان مناطق یاد شده برخی از مکان ها محل ساخت بمب های دست ساز انفجاری بوده است.

و اما در سوریه سقوط پالمیرا مسئله ای است که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از آن به عنوان یک شکست یاد کرده است. با این حال واشنگتن اعلام کرده همچنان راهبرد خود را حفظ خواهد کرد.

ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید: «در عراق، به عنوان مثال، ما بسیار زیاد از رمادی حرف زده ایم. این یک شکست جدی است. ما با کمک به عراقی ها در عقب راندن نیروهای دولت اسلامی در تعداد زیادی از مناطق موفقیت هایی را داشته ایم و در چنین مناقشه ای طولانی مواردی مانند رمادی و در عین حال روزهای بهتر وجود دارند. اما ما متقاعد شده ایم که راهبردمان خوب بوده و این بهترین چارچوب برای حرکت به جلو است.» این در حالی است که روسیه به سهم خود از این فضا برای تحکیم روابط با یکی از متحدین سابق خود استفاده می کند. پوتین روز پنجشنبه میزبان حیدرالعبادی نخست وزیر عراق بود و به وی وعده کمک های نظامی داد. به گفته برخی منابع بغداد آماده خرید یک محموله سه میلیون دلاری سلاح از کرملین است.

مقاومت دولت اسلامی و توان این گروه برای بازیابی خود نشان می دهد که برای مقابله با آنها به نیروهای بیشتری نیاز است. در حال حاضر تعداد کمی از دولتمردان آشکارا از این موضوع یاد می کنند اما تمرین های نظامی چند ملیتیِ سالانه که اوایل هفته جاری در اردن انجام گرفت نشان می دهد بسیاری از کشورها خود را برای مقابله با تهدید نیروهای دولت اسلامی آماده می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد

مجلس عراق قانون مجازات ۱۵ سال زندان برای همجنسگرایی را تصویب کرد

اینفلوئنسر عراقی و ستاره «تیک تاک» به ضرب گلوله در بغداد کشته شد