Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اوکراین و خط لوله گاز آذربایجان، دو موضوع مهم نشست ریگا

اوکراین و خط لوله گاز آذربایجان، دو موضوع مهم نشست ریگا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست ریگا و گفتگوی رهبران اتحادیه اروپا با شش همسایه شرقی این اتحادیه روز جمعه نیز با امید به ایجاد روابط نزدیکتر ادامه خواهد یافت. این گفتگوها در

آگهی

نشست ریگا و گفتگوی رهبران اتحادیه اروپا با شش همسایه شرقی این اتحادیه روز جمعه نیز با امید به ایجاد روابط نزدیکتر ادامه خواهد یافت.

این گفتگوها در حالی در پایتخت لتونی ادامه دارد که روسیه مدعی است این اقدام و برنامه مشارکت شرقی، تلاشی است برای محاصره هر چه بیشتر روسیه در واکنش به آنچه در اوکراین روی داده؛ ادعایی که توسط بروکسل رد شده است.

برنامه موسوم به «مشارکت شرقی» در سال ۲۰۰۹ میلادی توسط اتحادیه اروپا به شش عضو پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق پیشنهاد شد و هدف از آن ایجاد هماهنگی در مواضع اقتصادی و سیاسی این کشورها، تقویت نهادهای دموکراتیک و اعمال اصلاحات اقتصادی در آنها بود تا این کشورها بتوانند روابط اقتصادی خود را با اتحادیه اروپا افزایش دهند.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا در نخستین روز این نشست گفت: «اجازه دهید به آنهایی که ادعا می کنند برنامه مشارکت شرقی علیه روسیه تهیه شده پاسخ دهم. اینگونه نیست. مشارکت شرقی یک مسابقه زیبایی میان روسیه و اتحادیه اروپا نیست. اجازه دهید رو راست باشم: حتی اگر زیبایی مطرح باشد.»

از دیگر موضوعات مهم این نشست، بحران مالی یونان و همچنین موضوع انتقال گاز آذربایجان به اروپا خواهد بود. اتحادیه اروپا و متحدانش امیدوارند با آغاز بهره برداری از خط لوله گاز «ترانس آناتولی» در سال ۲۰۱۸ میلادی و انتقال سالانه ۱۶ میلیارد متر مکعب گاز، از وابستگی خود به گاز روسیه بکاهند.

وزیر خارجی لتونی، میزبان این نشست می گوید: «دولتهای عضو اتحادیه اروپا و شرکای ما در شرق اروپا آزادند تا هر موضوعی را که مایلند مطرح کنند و فکر می کنم که وضعیت اوکراین و اجرای توافق مینسک از موضوعاتی باشند که مطرح شوند.»

رهبران سیاسی قصد دارند با امضای یک بیانیه مشترک خواهان حل و فصل مشکلات ژئوپلیتیک در این منطقه شوند. همچنین سه کشور اوکراین، گرجستان و مولداوی خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا هستند اما دونالد توسک تاکید کرد که آنها نباید انتظار داشته باشند که این عضویت به سرعت انجام شود.

ناتالیا ریچاردسون، خبرنگار یورونیوز می گوید: «اعلامیه نهایی به موضوع درگیریهای اوکراین خواهد پرداخت و از همه طرفها می خواهد که توافق مینسک را اجرا کنند. همچنین شرکت کنندگان در این نشست الحاق کریمه به روسیه را محکوم خواهند کرد؛ هرچند دو کشور ارمنستان و بلاروس با این جمله بندیها مخالفند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا؛ آیا خط مشی واحد در قبال اسرائیل و فلسطین ممکن می‌شود؟

اتحادیه اروپا طرح تخصیص سود دارایی‌های مسدود شده روسیه به دفاع از اوکراین را تصویب کرد

چند سیاستمدار اروپایی با هشتگ «نه از طرف من» به پیام تسلیت اتحادیه اروپا برای مرگ رئیسی انتقاد کردند