نواحی مهاجرنشین فرانسه، همچنان درگیر فقر و محرومیت

نواحی مهاجرنشین فرانسه، همچنان درگیر فقر و محرومیت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ده سال پیش در ۲۷ اکتبر سال ۲۰۰۵ میلادی در شهرک «کلیشی سو بوآ» واقع در حومه پاریس، دو جوان از خانواده های مهاجر ساکن فرانسه به دلیل برق گرفتگی در یک

آگهی

ده سال پیش در ۲۷ اکتبر سال ۲۰۰۵ میلادی در شهرک «کلیشی سو بوآ» واقع در حومه پاریس، دو جوان از خانواده های مهاجر ساکن فرانسه به دلیل برق گرفتگی در یک پست فشار قوی کشته شدند. آنها به اتهام سرقت در حال فرار از دست پلیس بودند و سعی داشتند خود را در یک اتاقک پست فشار قوی برق مخفی کنند.

زید بنا ۱۷ ساله و بونا ترائوره ۱۵ ساله ۳۰ دقیقه پس از آنکه پلیس این منطقه را ترک کرد، جان باختند.

یک دهه از وقوع این حادثه می گذرد. برگزاری دادگاه مربوط به این حادثه بارها به دلیل نقص در اسناد و شواهد به تاخیر افتاد و سرانجام ۱۶ مارس امسال محاکمات آغاز شد. خانواده آنها درانتظار محاکمه دو پلیس و شنیدن حکم دادگاه هستند.

برادر یکی از جوانان می گوید: «ما از ده سال پیش در انتظاریم تا سخنان پلیسها را بشنویم و حقیقت را بدانیم.»

از عصر همان روز وقوع حادثه، اعتراضات خیابانی شروع شد. گروهی از جوانان به نیروهای دولتی و آتش نشانها حمله کردند. آنها پلیس را مسئول مرگ دو جوان می دانستند. این اعتراضات سه هفته به طول انجامید.

این اعتراضات بسرعت به دیگر شهرهای فرانسه گسترش یافت و بسیاری از جوانانی که عمدتا متعلق به خانواده مهاجران بودند و طی سالها از بیکاری و محرومیتهای اجتماعی رنج می بردند با این فرصت به خیابانها آمدند.

در آن زمان نیکولا سارکوزی وزیر کشور فرانسه بود. او که چند ماه پیش از وقوع این حادثه گفته بود قصد دارد نواحی جرم خیز اطراف شهرها را بطور عمیق و اساسی پاکسازی کند، با وخیم شدن اوضاع در هشتم نوامبر وضعیت اضطراری اعلام کرد. او گفت این تصمیم را بر اساس قانون سال ۱۹۵۵ کشور گرفته و همزمان با اجرای این قانون، دولت متناسب با رویدادهای پیش آمده در هرمنطقه واکنش نشان خواهد داد.

ده سال پس از وقوع این حادثه تقریبا هیچ چیزی در حومه شهرهای فرانسه تغییر نکرده است. به گفته مانوئل والس، نخست وزیر کنونی این کشور شهرک های حاشیه نشین همچنان با بحران هویت دست و پنجه نرم می کنند و نوعی آپارتاید اجتماعی و قومی در این مناطق حاکم است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشم خانواده دو نوجوان کشته شده در فرانسه از حکم تبرئه ماموران پلیس

ارمنی‌تبار، پارتیزان و شاعری کمونیست؛اولین خارجی که در کنار مشاهیر بزرگ فرانسه آرام می‌گیرد که بود؟

ماکرون: به رسمیت شناختن کشور فلسطین دیگر برای ما یک تابو نیست