کشتی «نجات» ایران وارد خلیج عدن شد

کشتی «نجات» ایران وارد خلیج عدن شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مقام‌های جمهوری اسلامی می گویند، کشتی “ایران شاهد” به خلیج عدن رسیده و قرار است یک ناو جنگی عضو “ائتلاف برای مقابله با دزدان دریایی” با فاصله ۵ مایلی این کشتی را همراهی کند.

به گزارش ایسنا، محمد شهاب الدین محمدی عراقی، معاون امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر ایران با اعلام این خبر گفت: کشتی نجات، شنبه شب بندر سلاله را ترک کرده و امروز وارد آب‌های خلیج عدن شده است.

به گفته وی، این کشتی طی سه روز آینده به باب المندب می رسد و پیش بینی می شود تا ۵ روز آینده به بندر حدیده برسد. بندر حدیده تحت کنترل حوثی‌ها است.

کشتی “نجات ایران” در حالی به حرکت خود به سمت یمن ادامه می دهد که آتش بس ۵ روزه اعلام شده از سوی عربستان ساعت ۲۳ روز یکشنبه به وقت محلی به پایان می رسد.

خبرگزاری تسنیم ( وابسته به سپاه پاسداران ) نیز به نقل از مسعود قاضی میرسعید کاپیتان این کشتی نوشته است، در صورتی که شرایط آب و هوایی مساعد باقی بماند بیست و یکم مه به بندر حدیده خواهند رسید.

در همین حال یکی از مسئولان کشتی «ایران شاهد» در رابطه با همراهی کشتی عضو ائتلاف به خبرگزاری فارس گفته است: «این موضوع مهمی نیست و کشتی‌های عضو ائتلاف معمولاً برای حفاظت از کشتی‌های تجاری در نزدیکی آن‌ها حضور می یابند تا در صورت وقوع اتفاقی علیه دزدان دریایی وارد عمل شوند.»

پیشتر و در پی افزایش حساسیت ها در رابطه با کشتی اعزام شده از سوی ایران، ایالات متحده آمریکا از ایران خواسته بود تا این کشتی را به جای یمن به سمت جیبوتی بفرستد و کمک‌ها را از طریق سازمان ملل متحد به یمن ارسال کند.

احتمال بازرسی کشتی ایران از سوی مقام های عربستان و یا یمن واکنش جمهوری اسلامی را در پی داشته است. مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ايران می گوید، جمهوری اسلامی اجازه بازرسی از این کشتی رانمی دهد.
مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران نیز هشدار داد که حمله به کشتی «کمک‌رسان» ایران که به مقصد یمن در حرکت است، منطقه را به جنگ می‌کشاند.
این در حالیست که نماینده دولت یمن می گوید، در صورتی که جمهوری اسلامی اجازه بازرسی از کشتی «ایران شاهد» را ندهد «مسئولیت کامل هرگونه حادثه‌ای که با ورود این کشتی به آب‌های یمن رخ بدهد برعهده ایران خواهد بود».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هند: خدمه کشتی آمریکایی را پس از حمله حوثی‌ها نجات دادیم

علی خامنه‌ای با حمایت از حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها ابراز امیدواری کرد که «این مجاهدت‌ها ادامه یابد»

ارتش آمریکا: سامانه‌های دفاع هوایی و پهپادی حوثی‌ها در دریای سرخ را منهدم کردیم