Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ظریف: در برابر اظهارات توهین آمیز سعودی ها خویشتن داری کرده ایم

ظریف: در برابر اظهارات توهین آمیز سعودی ها خویشتن داری کرده ایم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت و گو با مجله اشپیگل درباره تنش میان ایران و عربستان تصریح کرد که دولت ایران در برابر “اظهارات توهین آمیز علنی و خصوصی” سعودی ها خویشتنداری کرده است.

وی همچنین با رد حضور سپاه قدس ایران در یمن گفت: «مشکلات منطقه با توسل به زور حل نمی شود و خلاء قدرت در یمن به نفع هیچکس مگر القاعده نبود.»

آقای ظریف همچنین در پاسخ به سوالی درباره آمادگی ایران برای همکاری با آمریکا در زمینه مهار داعش در منطقه گفت: «آمریکا جدیتی برای مهار داعش از خود نشان نمی دهد اما این یک مشکل منطقه ای و در عین حال جهانی است و ما حاضریم برای حل آن با همه کشورهای منطقه وارد تعامل شویم.»

وی همچنین با تاکید بر حمایت جمهوری اسلامی از دولت قانونی سوریه گفت: «اگر این حمایت نبود، اکنون داعش در دمشق حکومت می کرد.»

محکی برای کنارگذاشتن “توهم تغییر رژیم در ایران”

وزیر خارجه ایران در این گفت و گو با اشاره به روند مذاکرات هسته ایران نیز گفته است، درمذاکرات هسته ای درباره “جدیت و صداقت” مذاکره کنندگان غربی به ویژه آمریکا نگران هستیم و “سطح بی اعتمادی بسیار گسترده و دوجانبه است”. آقای ظریف توافق هسته ای را محکی برای نشان دادن آمادگی آمریکایی ها برای گنار گذاشتن “توهم تغییر رژیم در ایران و خصومت علیه مردم و انقلاب ایران” دانست.

آقای ظریف در پاسخ به سؤال خبرنگار اشپیگل مبنی بر چرایی عدم ارائه فکت شیت مشترک از سوی کشورهای حاضر در نشست لوزان اظهار داشت که «آنچه در لوزان اتفاق افتاد یک نقطه عطف مهم بود اما حکم توافق را نداشت.»

وی همچنین درباره چگونگی برنامه زمانی رفع تحریم ها گفت: روند رفع تحریم ها از محلی به محل دیگر متغیر است. اتحادیه اروپا رویه قانونی خود را دارد و در خصوص ایالات متحده آمریکا هم وضع به همین منوال است.

وی در پاسخ به فشارهای داخلی از جانب محافظه کاران ایران که ممکن است مانع حصول توافق شود گفت: «آرزو می کردم این مشکل کاملا رفع می شد تا مجبور نبودم بار تلاش برای متقاعد کردن آنها را به دوش بکشم.»

آقای ظریف واکنش های انتقادی به اظهارت اخیرش که گفته بود “در ایران کسی را به دلیل عقیده اش زندانی نمی کنند” را به دلیل “برداشت بد” از صحبت هایش دانست.

مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ درسطح معاونان ادامه دارد و طرفین در حال تهیه پیش نویس توافق نهایی هستند. عباس عراقچی از اعضای ارشد هیات ایرانی در مذاکرات اتمی نیز ۲۴ اردیبهشت با اشاره به روند نگارش پیش نویس توافق هسته ای گفته بود که سرعت پیشرفت به دلیل سختی کار کم است و امر نگارش این متن «به این زودی تمام نخواهد شد». مهلت پایانی مذاکرات هسته ای ایران پایان ماه ژوئن تعیین شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر ادای احترام و تشییع جنازه حسین امیرعبداللهیان در مقابل ساختمان وزارت خارجه ایران

مراسم ادای احترام مقامات کشورهای خارجی به ابراهیم رئیسی و دیگر کشته‌شدگان سانحه سقوط بالگرد

مراسم تشییع رئیسی در مشهد: تحقیقاتی در باره حادثه بالگرد همزمان با طرح ابهام‌ها در دست انجام است