حملات مسلحانه پراکنده در مصر پس از اعلام حکم اعدام مرسی

حملات مسلحانه پراکنده در مصر پس از اعلام حکم اعدام مرسی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با اعلام حکم مجازات مرگ برای محمد مرسی از سوی دادگاهی در مصر مناطقی از این کشور روز شنبه شاهد چند حمله مسلحانه بود که در یکی از آنها دو قاضی و

آگهی

همزمان با اعلام حکم مجازات مرگ برای محمد مرسی از سوی دادگاهی در مصر مناطقی از این کشور روز شنبه شاهد چند حمله مسلحانه بود که در یکی از آنها دو قاضی و یک دادستان مصری در شمال شبه جزیره سینا به ضرب گلوله کشته شدند.

وزارت کشور مصر نیز اعلام کرده یک نیروی پلیس این کشور روز شنبه در حومه قاهره هدف گلوله افراد ناشناس قرار گرفته است.

این حوادث پس از آن صورت گرفت که محمد مرسی به همراه یکصد و شش تن دیگر از اعضای اخوان المسلمین از جمله محمد بدیع و محمد بلتاجی از رهبران ارشد این گروه روز شنبه از سوی دادگاهی در مصر به مجازات مرگ محکوم شدند.

این افراد به سازماندهی حمله به زندانی در قاهره و تدارک فرار دسته جمعی زندانیان در جریان ناآرامی های سال 2011 متهم شده اند.

دستگاه قضایی مصر قرار است دوم ژوئن در مورد حکم اعدام مرسی و اعضای اخوان المسلمین تصمیم نهایی را اتخاذ کند. مجازات مرگ اعلام شده برای مرسی پس از کسب نظر مشورتی مفتی اعظم مصر که بالاترین مرجع مذهبی در این کشور است، به اجرا گذاشته خواهد شد.

گروه اخوان المسلمین، حماس، عفو بین الملل و نیز رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از جمله افراد و نهادهایی بودند که تاکنون صدور این حکم را محکوم و رد کرده اند.

طبق قوانین مصر مرسی می تواند برای حکم اعلام شده درخواست تجدید نظر کند. این در حالی است که وی دادگاه و تمامی احکام مطرح شده را غیر قانونی و نتیجه «کودتای هماهنگ شده» سال 2013 به رهبری عبدالفتاح السیسی فرمانده نیروهای مسلح مصر می داند. السیسی فردی است که سال 2012 حکم خود را به عنوان فرمانده ارتش از دست مرسی رئیس جمهوری وقت دریافت کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش تند اردوغان به حکم اعدام محمد مرسی

مراسم «حج گران» امسال؛ ۱.۸ میلیون مسلمان از ۱۶۰ کشور جهان در عربستان گردهم آمدند

دادگستری مصر حکم اعدام ۱۲ عضو اخوان‌ المسلمین را تائید کرد