واتیکان فلسطین را به عنوان کشور مستقل به رسمیت شناخت

واتیکان فلسطین را به عنوان کشور مستقل به رسمیت شناخت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واتیکان فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت. به گفتۀ مقامات پایتخت کاتولیک های جهان، پیمان به رسمیت شناخته شدن فلسطین نهایی شده و به زودی

آگهی

واتیکان فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت. به گفتۀ مقامات پایتخت کاتولیک های جهان، پیمان به رسمیت شناخته شدن فلسطین نهایی شده و به زودی توسط پاپ فرانچکسو امضا خواهد شد.

دولت اسراییل در واکنش به این اقدام واتیکان، آن را «تاسف بار» توصیف کرده است. در بیانیه ایی که به همین مناسبت منتشر شده، دولت اسراییل تاکید کرده به رسمیت شناختن فلسطین، موجب می شود تا فلسطینی ها راه مذاکره را انتخاب نکنند.

حنان عشراوی، سیاستمدار فلسطینی در این باره می گوید: «این اقدام واتیکان، ما فلسطینی ها را دلگرم کرد. ضمن آنکه به رسمیت شناختن فلسطین توسط واتیکان یک پیشرفت مثبت تلقی می شود. این پیشرفت تنها سیاسی نیست بلکه شامل حوزه های اخلاقی، انسانی و قانونی نیز می شود. اقدام واتیکان عصر جدیدی را برای شناخته شدن فلسطین به عنوان یک کشور در سراسر دنیا آغاز می کند.»

واتیکان از سال ۲۰۱۳ و پس از آنکه سازمان ملل فلسطین را به عنوان ناظر غیرعضو در مجمع عمومی این نهاد بین المللی به رسمیت شناخت، در مکاتبات اداری و رسمی از نام فلسطین به عنوان یک کشور استفاده می کند. در اواخر ماه مارس نیز، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل از دولت اسراییل خواسته بود با تشکیل کشور فلسطین موافقت کند و به بحران در خاورمیانه پایان بدهد.

به رسمیت شناخته شدن فلسطین توسط واتیکان در آستانۀ سفر محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین به مرکز کاتولیک های جهان صورت می گیرد. رییس تشکیلات خودگردان فلسطین روز یکشنبه، هفدهم مه، در سفری به واتیکان با پاپ فرانچسکو، رهبر کاتولیک های جهان دیدار خواهد کرد..

دست کم ۱۲۰ کشور فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته اند. فرانسه، سوئد و اسپانیا نیز به تازگی از به رسمیت شناختن فلسطین خبر دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انقلاب در واتیکان؛ پاپ فرانسیس اجازه داد برای زوج‌های همجنس مراسم مذهبی برگزار شود

دادگاه واتیکان مشاور پیشین پاپ را به پنج سال و نیم زندان محکوم کرد

آیا محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی مورد سوءقصد قرار گرفته است؟