Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گشایش جشنواره فیلم کن با یک فیلم خوشبینانه فرانسوی

گشایش جشنواره فیلم کن با یک فیلم خوشبینانه فرانسوی
Copyright 
نگارش از Parviz Jahed
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شصت و هشتمین جشنواره فیلم کن شب گذشته با نمایش فیلم فرانسوی «سربلند» ساخته امانوئل برکو آغاز شد. در مراسم افتتاحیه این جشنواره، ستارگانی چون کاترین دونوو، جولین مور، سیه نا میلر، شارلیز ترون و تام هاردی از فرش قرمز سالن گراند لومییِر عبور کردند.

فیلم افتتاحیه جشنواره کن (سربلند)، درامی اجتماعی دربارۀ رفتار ناهنجار، خشن و ضد اجتماعی یک نوجوان شرور از خانواده ای فقیر و از هم پاشیده است که با جامعه، خانواده اش و سیستم قضایی فرانسه در ستیز است. فیلم، مطالعه ای است در مورد نظام مراقبتی و انضباطی فرانسه و شیوه کار آنها در مواجهه با افراد شرور و ناسازگار که نظم اجتماعی را نادیده می گیرند. نظامی که در آن رفتارهای نابهنجار فردی مستوجب مجازات و تنبیه است. مالونی، نوجوانی عصیانگر است که نه تنها با مادر، ناپدری، قاضی دادگاه و مددکاران اجتماعی می ستیزد بلکه با خود نیز در ستیز است. او حتی نمی داند چگونه عشق بورزد و عشق بازی اش با دختری که او را دوست دارد، وحشیانه و خشن است. با اینکه موضوع فیلم تلخ است اما رویکرد پداگوژیک و غمخوارانه فیلمساز نسبت به شخصیت قهرمان جوان فیلم و نگاه خوشبینانه اش به سیستم قضایی و انضباطی فرانسه، از زهر آن می کاهد و فیلم را به شروع خوشایندی برای یک جشنوارۀ باشکوه فرانسوی تبدیل می کند. تلاش نهادهای اجتماعی برای رام و اهلی کردن این کودک وحشی و ناسازگار، برخلاف فیلمی با مضمونی مشابه مثل «پرتقال کوکی» استنلی کوبریک، سرانجام شیرینی در پی دارد. رئالیسم اجتماعی فیلمساز، نگاه مستندگونه اش به ویژه در صحنه های دارالتادیب قابل تقدیر است اما صحنه های مکرر مشاوره، دادگاه و موعظه های اخلاقی و تنبیهی قاضی (کاترین دونوو)، به رغم ریتم تند فیلم خسته کننده و کسالت بار است.

بازی کاترین دونوو معمولی است و چیزی به کارنامه درخشانش اضافه نمی کند. بازی رود پاردو در نقش نوجوان شرور فیلم، اگرچه در لحظاتی که دست به خشونت می زند و جیغ و داد می کند، بسیار اغراق آمیز است اما در مجموع قابل قبول و تاثیرگذار است.

هیروکازا و دغدغه بی پایان خانواده

علاوه بر فیلم «سربلند»، روز گذشته فیلم های «خواهر کوچک ما»(خاطرات یومی ماچی) ساختۀ کوره-ایدا هیروکازا از ژاپن و «قصۀ قصه ها» ساخته ماتیو گارونه از ایتالیا که هر دو از فیلم های بخش مسابقه اند، به نمایش درآمد.

«خواهر کوچک ما»، ملودرامی خانوادگی و قصه سه خواهر است که در خانه ای قدیمی در شهر کاماکورا زندگی می کنند. آنها بعد از درگذشت پدرشان که ۱۵سال از آنها دور بوده، در تشییع جنازه اش شرکت می کنند و در آنجا با خواهر ناتنی کوچکشان آشنا می شوند و از او می خواهند که به آنها ملحق شده و با آنها زندگی کند. کوره ایدا هیروکازا، که در سال ۲۰۱۳ با فیلم «مثل پدر، مثل پسر» در کن مورد استقبال قرار گرفت، در این فیلم نیز، دلبستگی خود را به مفهوم جدید خانواده در زندگی مدرن امروز ژاپن در چالش با ارزش های خانوادگی سنتی نشان می دهد.

نشست خبری هیات داوران

دیروز همچنین کنفرانس مطبوعاتی اعضای هیئت داوران جشنواره کن که برادران کوئن (ایتان و جوئل) ریاست آن را به عهده دارند، برگزار شد. جوئل کوئن گفت: «ما خوشحالیم که تییِری فرمو(مدیر هنری جشنواره) ما را فرا خواند. ما توانستیم به کن بیاییم و فرصت کنیم چند تا فیلم ببینیم.»

گیلرمو دل تورو، کارگردان سرشناس مکزیکی و از اعضای داوران جشنواره کن نیز گفت: «می دانم که انتخاب شدن برای کن چه معنایی دارد. کن زندگی مرا تغییر داد. این جشنواره، بزرگداشت واقعی سینماست و فرصت بزرگی است که بخشی از این ماجرا باشی.»

جوئل کوئن در پاسخ به یکی از خبرنگاران در مورد شیوه های جدید تماشای فیلم در شبکه های آنلاین مثل نت فلیکس گفت: «منظورتان این است که مردم لورنس عربستان را چطور با آیفون تماشا می کنند؟ این لذت تماشای فیلم بر پرده بزرگ است که جشنواره هایی مثل جشنواره فیلم کن را زنده نگه می دارد.»

حضور پررنگ زنان

جشنواره فیلم کن امسال با اختصاص پوستر رسمی جشنواره به اینگرید برگمن، بازیگر سوئدی تبار هالیوود، از این بازیگر ارزنده سینمای کلاسیک تجلیل می کند.
سوفی مارسو، بازیگر فرانسوی در مورد جایگاه اینگمار برگمن در سینما گفت: « برگمن حتی امروز در همین جا با ماست. او هنوز زنده است و مثل یک فرشته سفید به آینده نگاه می کند. او با عشق به سینما نگاه می کرد.»

جیک جیلنهال، بازیگر آمریکایی درباره اینگرید برگمن گفت: «من سوئدی هستم و یک جوری به برگمن مربوطم. مادرم گفت که پوستر برگمن را از کن برایش ببرم چرا که عاشق اوست. البته مادرم سوئدی نیست بلکه پدرم سوئدی است.»

سوفی مارسو، نیز در این زمینه گفت: «حضور در هیئت داوران و در کنار اشخاص بااستعداد به من کلی انرژی می‌دهد. و ما خیلی خوش شانس هستیم که تصویر زیبای اینگرید برگمان را بالای سرمان داریم!»

زنان، امسال حضور چشمگیری در جشنواره فیلم کن دارند. علاوه بر تقدیر از اینگرید برگمن، جشنواره کن امسال با اهدای جایزه نخل طلای افتخاری کن، از یک عمر فعالیت انیس واردا از پیشگامان موج نوی فرانسه و سازنده فیلم هایی چون «خانه به دوش» و «کلئو ۵ تا ۷» تقدیر می کند.

آیدا پناهنده، سینماگر زن ایرانی با فیلم «ناهید» تنها نمایندۀ ایران در بخش «نوعی نگاه» است. علاوه بر فیلم هایی از فیلمسازان زن در بخش های مختلف جشنواره، امسال سوفی مارسو (بازیگر سرشناس فرانسوی)، سیه‌نا میلر (بازیگر بریتانیایی) و روسی دی پالما (بازیگر اسپانیایی)، به عنوان داور، فیلم های بخش مسابقه نخل طلای جشنواره فیلم کن را داوری خواند کرد.
سینمای فرانسه نیز مثل هر سال، حضور قابل توجهی در جشنواره فیلم کن دارد. جدا از فیلم «سربلند» ساخته امانوئل برکو، پنج فیلم دیگر از جمله فیلم هایی از ژاک اودیار و والری دونزلی در بخش مسابقه به نمایش درمی آید.

آگهی

جشنواره فیلم کن تا ۲۴ ماه مه در شهر کن در منطقه ساحلی زیبای کوت دَ زور (Côte d’Azur) در جنوب فرانسه ادامه خواهد یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنجال فیلم علی عباسی در بحبوحه کارزار انتخاباتی آمریکا؛ ستاد ترامپ: شکایت می‌کنیم

بازگشت فرانسیس فورد کاپولا به روی فرش قرمز جشنواره فیلم کن نیم قرن پس از کسب جایزه نخل طلا

پلیس فرانسه در بازرسی از ملک آلن دلون ۷۲ قبضه سلاح گرم و بیش از ۳ هزار گلوله کشف کرد