ناآرامی در مهاباد؛ نظرات شما

ناآرامی در مهاباد؛ نظرات شما
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مرگ فریناز خسروانی، بر اثر سقوط از طبقه چهارم هتل تارای مهاباد، این شهر کردنشین استان آذربایجان غربی را برای چند ساعت ناآرام کرد. پخش خبر تائید نشده خودکشی خانم خسروانی، کارمند هتل برای «فرار از تجاوز یک مامور اداره اطلاعات» به سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. پیش از آنکه مقام‌های دولتی موضعی درباره این شایعه بگیرند یا رسانه‌های رسمی خبری در تائید یا تکذیب آن منتشر کنند، صد‌ها تن از شهروندان که عمدتا جوان بودند، با تجمع در برابر هتل تارا خواستار مجازات مسببان این قتل شدند. معترضان خشمگین، در حضور نیروهای پلیس ضد شورش ساختمان هتل را به آتش کشیدند. شهر پس از یک روز پرتنش، در پی اعلام بازداشت متهم و نشست خبری استاندار، آرام شد.

درباره ریشه های اجتماعی ناآرامی های مهاباد، روایت های متفاوت از مرگ قربانی و همچنین نقش رسانه های رسمی و شبکه های اجتماعی در اطلاع رسانی راجع به این واقعه و اعتراض های پس از آن، نظرات و واکنش های مخاطبان یورونیوز فارسی در شبکه های اجتماعی را با فریبا عادلخواه، جامعه شناس و استاد دانشگاه در پاریس و احسان سلطانی، پژوهشگر مسائل اقلیت ها در ایتالیا، در میان گذاشتیم.

فریبا عادلخواه: دو منبع خبری غیر قابل اعتماد داریم

خانم عادلخواه در این گفتگو به منابع خبری موجود در انتشار اخبار مربوط به این نوع حوادث اشاره کرد و گفت: «دو منبع خبری داریم. یک منبع خبری رسمی که دست حکومت است و کنترل و سانسور می شود و یک منبع خبری غیر رسمی است؛ مانند موبایل هایی که فیلمبرداری می کنند که قابل کنترل نیست. یعنی دو منبع خبری که نمی توان به آن اعتمادی داشت.»

پژوهشگر دانشگاه علوم سیاسی پاریس از دیدگاه مردم شناسی هم این حادثه را بررسی و تاکید کرد: «از یک سو، منابع خبری ما قابل اعتماد نیستند و از سوی دیگر مشکلات جامعه ما هم نقش بازی می کنند؛ مشکلاتی که صرفا هم مربوط به کردستان نیست با تناقض هایی در تمام جامعه مواجهیم.»

خانم عادلخواه بخشی از ماجرا در مهاباد را مربوط به دخالت در زندگی افراد دانست و گفت: «من فکر می کنم بیشتر از اینکه ماجرای تجاوز مطرح باشد اینگونه به نظر می رسد که ترس از خانواده وجود داشته است و دخالت ریاست هتل برای مطلع کردن خانواده باشد.»

استاد دانشگاه علوم سیاسی پاریس معتقد است که در پشت آزادی جوانان ما و حرکت های تازه ای که در جامعه رشد پیدا کرده است، ما همچنان به خانواده و قدرتش و تمام سنت هایی که می خواهد اعمال کند وابسته هستیم.»

عادلخواه به این تناقض ها در جامعه ایران اعتقاد دارد و نتایج آن را هم توضیح داد: «این تناقض ها بازتاب خودش را دارد و ایجاد تنش و خشونت می کند.»

«تجمع مهاباد بر اساس انتشار یک خبر تایید نشده شکل گرفت»

در این برنامه همچنین احسان سلطانی، پژوهشگر مسائل مربوط به اقلیت‌ها از ایتالیا گفت: «روز یکشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ این اتفاق افتاد و روز دوشنبه یکی از سایت‌ها، خبری را مبنی بر تجاوز یک مقام امنیتی به یک دختر کرد و خودکشی دختر منتشر کرد. روز سه شنبه، این موضوع در شبکه های اجتماعی بازنشر شد و تاکید بیشتر روی این موضوع بوده که یک مامور امنیتی به یک خانم کرد تجاوز کرده است. این خبر عکس العمل های عصبی در کاربران ایجاد کرد. کم کم برخی احزاب کرد وارد موضوع شدند و موضوع به سمت یک تجمع هدایت شد.»

وی معتقد است که کلیدواژه این تجمع، تجاوز مامور امنیتی بوده است و اضافه کرد: «در واقع یک سایت خبری بنا بر شنیده ها و برخی منابع تایید نشده، این خبر را منتشر کرد و باعث چنین تجمعی شد.»

این پژوهشگر انستیتوی حقوق اقلیت ها در آکادمی اروپایی (Eurac) این سوال را مطرح کرد که چرا این تجمع بر اساس شنیده ها و منابع تایید نشده شکل می گیرد و سوال دوم این است که مطالبه مردم در این تجمع از نیروی انتظامی و دستگاه های امنیتی چه بوده است.

آقای سلطانی همچنین با اشاره به نتایج یک تحقیق، بر نقش بازنشر این خبر در شبکه های اجتماعی از کشورهای دیگر به جز ایران تاکید کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محسن سازگارا به یورونیوز: درگیری نظامی با اسرائیل به سود خامنه‌ای تمام نخواهد شد

میزان هزینه‌های نظامی ایران در سال ۲۰۲۳؛ چهارم در خاورمیانه و بیست و ششم در دنیا

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند