داستان نبرد پدربزرگ و نوه اوکراینی برای دفاع از کشور در دو جبهه مختلف

داستان نبرد پدربزرگ و نوه اوکراینی برای دفاع از کشور در دو جبهه مختلف
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایوان زالوژنی، نام کهنه سرباز اوکراینی است که ۷۰ سال پیش در جریان جنگ جهانی دوم با ارتش اوکراین در مقابل ارتش آلمان نازی قرار گرفت و از کشورش دفاع

آگهی

ایوان زالوژنی، نام کهنه سرباز اوکراینی است که ۷۰ سال پیش در جریان جنگ جهانی دوم با ارتش اوکراین در مقابل ارتش آلمان نازی قرار گرفت و از کشورش دفاع کرد.

نوه این نظامی قدیمی که هم نام پدربزرگ خود است در نبردی دیگر، اینبار در درگیری ها با جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین جان خود را از دست داد.

ایوان زالوژنی می گوید: «می دانم که هیچ جنگ بدون قربانی وجود ندارد. به نوه ام گفته بودم که من مرگ دوستان خود را در خط مقدم دیده ام. به خاطر همین وی می دانست جنگ چه معنایی دارد. اما او می گفت: من می خواهم از وطنم اوکراین دفاع کنم. می خواهم همانطوری که پدر بزرگم جنگید من نیز بجنگم.»

ایوان ۳۲ ساله تابستان سال گذشته در درگیریهای منطقه «دونباس» واقع در شرق اوکراین جان خود را از دست داد. اکنون تنها خاطره ای از وی با چند قطعه عکس، لباس نظامی او و پلاکهای نظامی باقی مانده است.

امروز در موزه جنگ جهانی دوم در کی یف داستان این پدر بزرگ و نوه از طریق وسایل و عکسها به نمایش درآمده است.

ایوان زالوژنی در ادامه با مخاطب قرار دادن همرزمان خود و نظامیان قدیمی روس می گوید: «ما در یک سنگر بودیم. با هم تکه نانی را که داشتیم قسمت می کردیم. زمانی که دیگر سیگاری برایمان نمانده بود یک سیگار را بین ده سرباز می چرخاندیم و می کشیدیم. آیا اکنون صدای مرا می شنوید؟ لطفا از رییس جمهور خود تقاضا کنید. نامه ای به وی بنویسید. ما روزی در کنار یکدیگر می جنگیدیم.»

ایوان امیدوار است روزی جنگ و ناآرامی ها در شرق اوکراین و منطقه دونباس پایان یابد و طرفین درگیر با یکدیگر به صلح برسند. اما برای وی موضوعی که در حال حاضر اهمیت دارد دفاع از اوکراین و استقلال این کشور است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود

گروهی از نیروهای روس هوادار اوکراین به مناطق مرزی در روسیه حمله کردند

ماکرون خطاب به متحدان اوکراین: بزدلی را کنار بگذارید؛ باید با درک شرایط شجاعت داشته باشیم