Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

برگزاری جشن پایان جنگ جهانی دوم در اوکراین

برگزاری جشن پایان جنگ جهانی دوم در اوکراین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراین جشن پایان جنگ جهانی دوم و مراسم بزرگداشت قربانیان آن را روز جمعه با حضور بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل برگزار کرد. این برای نخستین بار است

آگهی

اوکراین جشن پایان جنگ جهانی دوم و مراسم بزرگداشت قربانیان آن را روز جمعه با حضور بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل برگزار کرد.

این برای نخستین بار است که روز هشتم ماه مه به عنوان روز پیروزی در اوکراین گرامی داشته می شود. تا پیش از این اوکراین، مانند روسیه روز نهم ماه مه را به عنوان روز پایان جنگ جشن می گرفت. اما تنش در روابط دو کشور باعث شد تا اوکراین نیز همانند کشورهای اروپایی این مراسم را روز هشتم مه برگزار کند.

پترو پروشنکو، رییس جمهوری اوکراین در این مراسم گفت: «میهن ما بیش از سایر کشورها مورد حمله قرار گرفته و ما ارزش صلحی را که هفتاد سال پایدار ماند می دانیم.» وی همچنین با اشاره به درگیری های نظامی در مرزهای شرقی گفت: «امیدوارم که صلح بان ها بتوانند آرامش4 را در شرق اوکراین برقرار کنند.»

در جریان جنگ جهانی دوم بین پنج تا ده میلیون نفر در اوکراین کشته شدند که نیمی از آنها غیر نظامی بودند.

یکی از کهنه سربازهایی که در جنگ حضور داشت با اشاره به ناآرامی های منطقه دونباس می گوید: «ما نگران مخاصمه نظامی در دونباسیم. واقعا مشکل آفرین است. با سربازانمان احساس قرابت می کنیم، اما کمکی از دستمان بر نمی آید. سن ما بالاست، تقریبا همه حدود نود سال داریم.»

در این مراسم همچنین از یک مجسمه به شکل نقشه اوکراین در برابر موزه جنگ جهانی دوم در کی یف پرده برداری شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش زلنسکی برای کشاندن روسیه به مذاکره: «نیامدن بایدن به نشست صلح مثل کف زدن برای پوتین است»

کی‌یف به رغم تهدیدهای مسکو: نخستین گروه از مربیان نظامی فرانسه به زودی وارد اوکراین می‌شوند

در حمله روسیه به یک فروشگاه در خارکیف، ۱۲ نفر کشته و ده‌ها تن زخمی شدند