گرامیداشت یاد میلیونها قربانی اوکراینی جنگ دوم جهانی

گرامیداشت یاد میلیونها قربانی اوکراینی جنگ دوم جهانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراینی ها برای اولین بار در تاریخ و همزمان با هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم، هشتم ماه مه یاد قربانیان این جنگ را گرامی می دارند. پیش از این

آگهی

اوکراینی ها برای اولین بار در تاریخ و همزمان با هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم، هشتم ماه مه یاد قربانیان این جنگ را گرامی می دارند.

پیش از این اوکراینی ها همچون روس ها در ۹ ماه مه به برگزاری جشن پیروزی و پایان جنگ جهانی دوم بسنده می کردند. تاریخ نگاران می گویند در طول آن سالها پنج میلیون سرباز و ۴ میلیون غیرنظامی اوکراینی جان باختند.

در عصر حاضر، اغلب اوکراینی ها همچون دولت مرکزی خود سیاست دوری از روسیه و نزدیکی به اروپا و غرب را برگزیده اند. گل شقایق در بسیاری از کشورهای غرب نیز نماد سربازان جان باخته آنها در طول جنگ جهانی دوم است.

یکی از شهروندان اوکراینی می گوید: «ما رو به سوی اتحادیه اروپا داریم و شقایق نماد آنهاست. امیدوارم همه چیز خوب بود و جنگی در دونتسک و لوهانسک نبود.» انتخاب شقایق و هشتم ماه مه در گرامیداشت یاد اوکراینی های جان باخته درست یک روز پیش از برگزاری جشن و مراسم رژه نهم ماه مه در میدان سرخ مسکو، شاید اعتراض تلویحی و نمادین اوکراینی ها به سیاستهای کاخ کرملین در شرق این کشور است.

وب سایتی مملو از میلیونها شقایق نیز طراحی شده و هر گل، به نام و عنوان یکی از میلیونها اوکراینی است که در طول جنگ جهانی دوم کشته شده اند.

ولودیمیر ویاترویچ، رئیس انستیتوی نشنال رمبرنس می گوید: «وقتی ادامه جنگ را در دونباس می بینیم، سایه وحشت جنگ را می بینیم، می فهمیم که جنگ چیزی نیست که باید تکرار شود. مهم است درک کنیم که هر جنگی یک فاجعه است. از این رو نباید پایان جنگ را جلال و عظمتی بی حد و حصر بخشیم.»

اوکراینی ها که در برهه ای از جنگ جهانی دوم در کنار هم علیه نازی های هیتلر جنگیدند، امروزه روابطی تیره و خصمانه دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود

گروهی از نیروهای روس هوادار اوکراین به مناطق مرزی در روسیه حمله کردند

ماکرون خطاب به متحدان اوکراین: بزدلی را کنار بگذارید؛ باید با درک شرایط شجاعت داشته باشیم