Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هویت حمله کنندگان دالاس مشخص شد

هویت حمله کنندگان دالاس مشخص شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکروز پس از حملۀ مسلحانه به نمایشگاه کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام در شهر دالاس پلیس اطلاعات جدیدی از هویت عاملان آنرا منتشر کرد. به گفتۀ پلیس، التون

آگهی

یکروز پس از حملۀ مسلحانه به نمایشگاه کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام در شهر دالاس پلیس اطلاعات جدیدی از هویت عاملان آنرا منتشر کرد. به گفتۀ پلیس، التون سیمپسون ۳۱ ساله و نادر صوفی ۳۴ ساله، قصد حمله مسلحانه به شرکت کنندگان در این نمایشگاه را داشتند که در نتیجۀ تبادل آتش با پلیس کشته شدند. یک پلیس نیز از ناحیۀ پا مجروح شد که حال وی مناسب گزارش شده است.

التون سیمپسون در سال ۲۰۱۱ به اتهام داشتن گرایش های افراطی اسلامگرایانه از سوی پلیس فدرال دستگیر شده اما قاضی دادگاه، مدارک ارائه شده را برای اثبات این اتهام ناکافی دانسته بود.

در آن هنگام، این جوان ۳۱ ساله اعلام کرده بود که قصد دارد به اسلامگرایان در سومالی بپیوندند.

اقدام این دو که گفته می شود مسلمان بوده و سوابق ارتباط با گروههای اسلامگرا را داشته اند، واکنش جامعۀ مسلمان و همچنین اسلام ستیزان آمریکا را برانگیخته است.

ازهر عزیز، رهبر جامعۀ اسلامی شمال آمریکا در این باره، با بیان اینکه مسلمانان این منطقه به این نمایشگاه اعتراضی نداشته اند، گفت: «بیش از صد هزار مسلمان در این کلانشهر زندگی می کنند، هیچکدام از آنها به برگزاری این نمایشگاه اعتراض نکردند و در هیچ تظاهراتی علیه این نمایشگاه نیز شرکت نداشتند. آنها فقط این برنامه را نادیده گرفتند و نشان دادند که جامعۀ مسلمان اینجا نیز به آزادی بیان احترام می گذارد و به آن توجه نشان می دهد.»

نمایشگاه مذکور و همچنین نشست های جانبی آن توسط پاملا گلر، یکی از رهبران جریان های ضد اسلامی در آمریکا و با حضور افرادی نظیر خرت ویلدرس، رهبر حزب راست افراطی مردم هلند برگزار شده بود.

آبراهام هوپر، مشاور مرکز ارتباطات آمریکا و اسلام می گوید: «حملۀ امروز قابل بخشش نیست. ما بر این باوریم که حتی افراد با گرایش های ضد اسلامی مانند پاملا گلر یا خرت ویلدس حق دارند نفرت و تعصب خود را در این باره آزادانه منتشر کنند و ما هم در مقابل حق داریم بطور مسالمت آمیزی تعصب این افراد را به چالش بکشیم.»

در این نمایشگاه کاریکاتور، صدها اثر در قالب یک مسابقه با موضوع پیامبر اسلام به رقابت گذاشته و مبلغ ۱۰ هزار دلار نیز برای افراد برنده اختصاص داده شده بود.

این حملۀ مسلحانه، سومین حمله به نشست یا مطبوعاتی است که کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام منتشر کرده و یا کاریکاتوریست هایی که با این موضوع اثری را منتشر کرده اند، در آن حضور داشته اند.

شدیدترین این حملات، تیراندازی برادران کواشی به کاریکاتوریست ها در دفتر هفته نامۀ فکاهی شارلی ابدو در پاریس بود که در نتیجۀ آن ۱۲ نفر کشته شدند.

برادران کواشی بعد از این حملات، در مصاحبه های صوتی و تصویری بجای گذاشته از خود، هدف از این حمله را گرفتن انتقام پیامبر اسلام از کاریکاتوریست ها عنوان کردند. این دو در جریان تعقیب و گریز از سوی پلیس فرانسه کشته شدند. القاعدۀ یمن مسئولیت حملۀ تروریستی صورت گرفته توسط برادران کواشی را بعد از مرگ آنها به عهده گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهاجمان مسلح در حومه دالاس از پا درآمدند

پیش‌بینی دینداری جوانان مسیحی ایالات متحده؛ مذهبی‌ترین ایالت آمریکا کدام است؟

شعار «رایش سوم» در ویدیوی حساب کاربری شبکه اجتماعی دونالد ترامپ جنجالی شد