انتخابات بریتانیا؛ چالشهای پیش روی نظام آموزشی

انتخابات بریتانیا؛ چالشهای پیش روی نظام آموزشی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با فرارسیدن زمان برگزاری انتخابات در بریتانیا، بحثهای زیادی پیرامون مسئله آموزش در این کشور درگرفته است. نوجوانان بریتانیایی درباره سیاست و سن رای

آگهی

با فرارسیدن زمان برگزاری انتخابات در بریتانیا، بحثهای زیادی پیرامون مسئله آموزش در این کشور درگرفته است. نوجوانان بریتانیایی درباره سیاست و سن رای دادن چه می اندیشند؟ مدارس آزاد در بریتانیا چگونه چشم انداز آموزش در این کشور را متحول می کنند؟ چرا تعداد آموزگاران بریتانیایی که این حرفه را رها می کنند، بیشتر شده است؟ در این برنامه “جهان آموزش” این مسائل را در سه بخش بررسی می کنیم.

آزادی مدارس “آزاد” در بریتانیا تا کجاست؟

یکی از سیاستهای شاخص دولت بریتانیا ابتکار مدارس آزاد است. بودجه این مدارس را دولت تأمین می کند، اما مدیریت آنها مستقل است. این موضوع بحث و جدلهایی بدنبال داشته است. در حال حاضر، ۴۰۰ مدرسه آزاد یا مشغول به کار هستد یا بزودی باز می شوند.

کالج کاناری وارف (Canary Wharf College) یکی از اولین مدارس آزاد در بریتانیاست. این مدرسه واقع در تاورهملتس، یکی از محروم ترین نواحی لندن است. تعداد دانش آموزان در هر کلاس، حداکثر ۲۰ نفر است. برنامه درسی در آن شامل درسهای زیادی به زبانهای مختلف و فعالیتهای ورزشی است، و دانش آموزان در روز ساعات بیشتری را در مدرسه هستند.

سارا کاونتر، مؤسس کاناری وارف کالج می گوید که دستیابی به اهدافش در چارچوب سیستم جامع مدارس که تحت کنترل فرمانداری های محلی است، ممکن نبوده و از این رو به فکر تاسیس این کالج افتاده است. بخشی از برنامه سارا کاونتر این است که آموزش در مدرسه با اخلاق مسیحی سازگار باشد. در حالیکه برخی از سیاست مداران می گویند که دین دانش آموزان نباید مبنای انتخاب آنها باشد. در مدارس آزاد مدیران قدرت بیشتری دارند و می توانند در صورت نیاز از معلمهایی در کادر آموزشی استفاده کنند، که مدارک لازم را ندارند. مقررات مربوط به یافتن منابع لازم برای تأمین بودجه و هزینه کردن بودجه نیز انعطاف بیشتر دارد. تاسیس این مدارس کار ساده ای نیست و روندی پیچیده دارد.

تقاضا برای ثبت نام در این مدارس یبسیار بالاست و پدرومادرها برای ثبت نام فرزندانشان در لیست انتظار هستند.

چرا آموزگاران تدریس در مدارس دولتی را رها می کنند؟

یکی از نگرانیهای موجود در نظام آموزشی بریتانیا مربوط به آموزگارانی است که تدریس در مدارس دولتی را رها می کنند. طبق بررسی هایی که یکی از اتحادیه های معلمان بتازگی انجام داده است، بخش عمده ای از آموزگاران تازه کار، تقریبا ۴۰ درصد آنها، یک سال پس از شروع کار، تدریس در مدرسه دولتی را رها می کنند.

این در حالی است که نظام آموزشی در این کشور به آموزگاران بیشتری نیاز دارد. به این منظور برنامه هایی برای کسانی در نظر گرفته شده که مشتاق ورود به این حرفه هستند تا هر چه زودتر به کلاسهای درس بروند.

معلمان از تغییراتی که دولت در برنامه درسی ایجاد کرده است، انتقاد می کنند و می گویند که کنترل نهادی که در بریتانیا بر استانداردهای مربوط به آموزش و مهارت کودکان نظارت می کند، سبب شده است حجم کارشان چند برابر بیشتر شود.

مشکل دیگر، سیستم برگزاری آزمونهاست که فشار زیادی بر مدرسه وارد می کند، برای اینکه نمرات دانش آموزان عالی باشد. این فشارها طبعاً به معلمها هم منتقل می شود.

انتخابات نمایشی در مدرسه، نوجوانان درباره سیاست چه می اندیشند؟

بازار بحثهای مربوط به انتخابات در بریتانیا داغ است ومدارس هم وارد کارزارهای انتخاباتی شده اند. آیا برگزاری انتخابات نمایشی در مدارس می تواند برنده انتخابات را پیش بینی کند.

مدرسه کاتولیک موسوم به خانواده مقدس دست به ابتکاری جالب زده است. قرار است در این مدرسه یک انتخابات نمایشی برگزار شود. نوجوان۱۷ و۱۸ ساله این مدرسه نماینده شش حزب سیاسی بریتانیا هستند و از مدتی پیش، مبارزات انتخاباتی را برای کسب آرای همکلاسی ها و دوستانشان شروع کرده اند.

از نظر یکی از آموزگاران مدرسه، هدف از برگزاری این انتخابات نمایشی این است که عقاید سیاسی نوجوانان منجر به فعالیت سیاسی آنها شود.

این نوجوانان نماینده احزاب کارگر، محافظه کار، لیبرال دموکرات، سبزها، حزب استقلال بریتانیا و حزبی هستند که خود را به طنز “هیولای یاوه سرای دیوانه” نامیده است. موضوعات مورد بحث عبارتند از مشکلات مهاجرت، آموزش و پایین آوردن سن رأی دادن.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش

نخستین حضور عمومی پادشاه بریتانیا بعد از اعلام ابتلا به سرطان

عکس دستکاری شده دیگری از کیت میدلتون؛ همسر ولیعهد با تصویر ملکه بریتانیا چه کرده است؟