Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شهلا شرکت در گفت و گو با یورونیوز: به دادگاه می روم و از مجله دفاع می کنم

شهلا شرکت در گفت و گو با یورونیوز: به دادگاه می روم و از مجله دفاع می کنم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در پی توقیف مجله زنان امروز توسط هیات نظارت بر مطبوعات، شهلا شرکت مدیرمسئول این نشریه در گفت و گو با یورونیوز می گوید که اتهام وارد شده را قبول ندارد و تاکنون هیچ ابلاغی هم دریافت نکرده است.

هیات نظارت بر مطبوعات امروز اعلام کرد دلیل توقیف این ماهنامه ترویج و توجیه «ازدواج سفید» است. مجله زنان امروز در شماره پنجم خود در مهر ماه ۱۳۹۳ به این موضوع پرداخته بود.

مجله «زنان امروز»، شش سال بعد از لغو مجوز مجله معروف زنان که توسط شهلا شرکت منتشر می شد، مجوز گرفت و از خرداد ۱۳۹۳ تا شماره یازدهم منتشر شد. خانم شرکت امیدوار است که بتواند دادگاه را قانع کند و مجله رفع توقیف شوند.

متن کامل گفت و گوی یورونیوز با مدیرمسئول مجله «زنان امروز» اکنون پیش روی شماست:

-یورونیوز: خانم شرکت آیا امروز اطلاع داشتید که هیات نظارت بر مطبوعات به موضوع مجله زنان رسیدگی می کند؟

شهلا شرکت: متاسفانه من اطلاع از این موضوع نداشتم. در واقع من خبر را از خبرگزاری های خاصی که معمولا این نوع خبرها را می گذارند شنیدم.

یورونیوز: آیا از طریق همان خبرگزاری ها دلیل توقیف را متوجه شدید یا به طور تلفنی یا کتبی به شما توضیحی داده شده است؟

شهلا شرکت: خیر به طور مستقیم از طریق هیات نظارت بر مطبوعات با من تماسی گرفته نشد و ابلاغی هم هنوز به من در این زمینه نشده است.

یورونیوز: شما این توقیف را با توجه به خبر این نوع خبرگزاری ها صد در صد می دانید؟

شهلا شرکت: دو ساعت بعد از خبر اولیه، از طریق دبیر هیات نظارت بر مطبوعات در رسانه ها دیدم که خبر تایید شد.

یورونیوز: دلیل توقیف چه بود و بر اساس چه استناد حقوقی صورت گرفت؟

شهلا شرکت: اتهامی که در این خبرها برای ما عنوان شده است «ترویج و توجیه ازدواج سفید» بوده است. در شماره پنج مجله زنان امروز، پرونده ای در مورد ازدواج سفید در بخش اجتماعی داشتیم. این موضوع برای نخستین بار در شهریور سال ۱۳۹۳ توسط مدیرکل اجتماعی – فرهنگی استانداری تهران مطرح شد. بعد از این ماجرا، همه نشریات به آن پرداختند و ما هم به دلیل اینکه بخش مهمی از این خبر به زنان مربوط می شد، به آن پرداختیم.

یورونیوز: استناد حقوقی این توقیف به کدام بخش از قانون مطبوعات بوده است؟

شهلا شرکت: به من هنوز ابلاغی صورت نگرفته است که بتوانم مستند درباره آن صحبت کنم. منتظرم که ابلاغ شود تا متوجه شوم به کدام ماده حقوقی استناد شده است.

یورونیوز: موضوع ازدواج سفید مدت هاست که در میان گروه های اجتماعی، رسانه ها، جوانان و … مطرح است. به نظر شما جامعه چه انتظاری از نشریات برای پرداختن به چنین موضوعاتی دارد؟

آگهی

شهلا شرکت: به موضوع ازدواج سفید پرداختیم چراکه مدیرکل اجتماعی – فرهنگی استانداری تهران خبر از چنین پدیده ای داده بود و بسیاری از روزنامه ها و خبرگزاری های داخل هم با رویکردهای مختلفی به این موضوع پرداختند.
طبق اتهام به ما گفته شده است که ترویج و توجیه ازدواج سفید کرده ایم که ما چنین کاری نکردیم بلکه این پدیده را بررسی کرده ایم. اتفاقا در انتهای گزارشی که داشتیم، تجربه ناموفق زنان و دخترانی را در این زمینه منعکس کردیم که صحبت از تضییع حقوق خود داشتند و هشدارهای لازم را داده بودیم که چنین رابطه ای می تواند رابطه برابری بین دختر و پسر نباشد و دختران می توانند در این زمینه آسیب پذیرتر باشند.

یورونیوز: خانم شرکت! زمانیکه هنوز مجله زنان امروز منتشر نشده بود و تنها خبر انتشار آن شنیده می شد، علیه نشریه و خود شما توسط برخی رسانه ها از جمله صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مطالبی منتشر شد و گروه هایی خواستار منتشر نشدن آن بودند. در آن زمان انتظار وارد شدن چنین اتهام هایی برای توقیف را داشتید؟

شهلا شرکت: البته ما به این هجوم ها و برخوردها در کار رسانه ای عادت داریم. من چنین انتظاری نداشتم چرا که در مملکت قانون وجود دارد. ما طبق قانون حتی اگر به آن انتقاد داشته باشیم، زمانیکه مجله زنان را منتشر می کردیم لغو مجوز شدیم. به این موضوع تن دادیم و شش سال ساکت بودیم. بعد از این مدت دوباره مجوز برای «زنان امروز» گرفتیم. به نظرم کسی نمی تواند خارج از این حوزه قانونی حرکتی انجام دهد. چرا که ما مجوز داشتیم. البته این کار را هم تا یازدهمین شماره انجام دادیم تا اینکه امروز این خبر را شنیدیم.

آگهی

یورونیوز: گویا برای مجله زنان امروز پیش از این پرونده ای هم به اتهام انتشار برخی عکس ها شکل گرفته بود. درست است؟

شهلا شرکت: بعد از نخستین شماره زنان امروز که منتشر شد، پرونده ای برای من شکل گرفت و به دادگاه رفتم و دفاع کردم و خوشبختانه تبرئه شدیم و کار نشریه را ادامه دادیم. اتهام آن پرونده، استفاده ابزاری از تصاویر زنان بود که حکم این پرونده هم به من ابلاغ نشد و دو روایت درباره آن وجود دارد. یک روایت این بود که دادگاه ما را مجرم شناخت اما مستحق تخفیف و روایت دیگر هم خبر از تبرئه مجله می داد. باز هم این دو روایت را من از همان خبرگزاری های خاص شنیدم.

یورونیوز: چه روند حقوقی هم اکنون در انتظار نشریه است؟

شهلا شرکت: طبق روال باید به من ابلاغ شود که پرونده به دادگاه ارجاع داده شده است. باید به دادگاه بروم و دفاع کنم. حال طبق نتیجه دادگاه یا ما می توانیم نشریه را منتشر کنیم یا نمی توانیم. باید منتظر بمانیم.

آگهی

یورونیوز: با توجه به تجربیات گذشته فکر می کنید در چه مدت دادگاه رسیدگی به پرونده این اتهام تشکیل شود و چشم انداز رفع توقیف را چگونه می بینید؟

شهلا شرکت: زمان دادگاه را نمی توانم هم اکنون حدس بزنم اما چشم انداز ما خالی از امید نیست. همیشه در این کشور با امید زندگی کردیم. امیدوارم که بتوانیم دادگاه را مجاب کنیم که نخواستیم ترویج و توجیه ازدواج سفید داشته باشیم.
طبق استنادی که این خبرگزاری ها کردند ما طبق بند دو ماده شش قانون مطبوعات توقیف شدیم. این ماده قانونی می گوید که اشاعه فحشاء و منكرات و انتشار تصاویر و مطالب خلاف عفت عمومی ممنوع است. باید به دادگاه ثابت کنیم که چنین قصد و نیتی نداشتیم و بتوانیم به کارمان ادامه دهیم.
ما در کنار سایر رسانه ها به موضوع ازدواج سفید پرداخته بودیم و موضوع هم مربوط به چندین ماه پیش است. من مستندات خود را جمع آوری کردم که نشان می دهد چه رسانه هایی به این موضوع پرداختند و چقدر رویکردهای متفاوتی داشتند. به نظرم اینکه گفته شود فقط مجله زنان به این موضوع نباید می پرداخت جای بحث دارد. امیدوارم بتوانم دادگاه را قانع کنم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها