بدرود با حسین قندی استاد روزنامه نگاری در ایران

بدرود با حسین قندی استاد روزنامه نگاری در ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گروه بزرگی از روزنامه نگاران، نویسندگان و اهل قلم در ایران روز شنبه پنجم اردیبهشت ماه با حسین قندی استاد روزنامه نگاری در ایران که روز پنجشنبه درگذشت، برای همیشه وداع کردند.

حسین قندی که برخی از رسانه ها او را «سلطان تیتر» نامیده اند، یکی از استادان نامدار روزنامه نگاری طی دو دهه اخیر در ایران بود که چه با تدریس در دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی و چه در کوران کار در هیات تحریریه روزنامه های متعدد، نقشی انکارناپذیر در آموزش روزنامه نگاری حرفه ای در ایران داشت.

جواد طالعی روزنامه نگار پرسابقه که قبل از انقلاب سال ها در روزنامه کیهان کار کرده درباره علاقه حسین قندی به روزنامه نگاری حرفه ای و تحمل و انعطاف فراوان او در فراز و نشیب های مختلف این حرفه به شبکه یورونیوز گفت: «بین نسل قدیم روزنامه نگاران، یعنی روزنامه نگارانی که سال ها قبل از انقلاب در مطبوعات قلم می زدند، تعداد بسیار کمی بعد از انقلاب توانستند و یا خواستند به کارشان ادامه دهند که یکی از آن ها حسین قتدی بود. او از درگیر شدن با مسائل سیاسی به شدت پرهیز داشت و به عنوان یک روزنامه نگار حرفه ای با شرکت در سازماندهی و کار در روزنامه ها و نشریات مختلف مانند اخبار، جام جم، ابرار، انتخاب، کیهان، جامعه، طوس و… به یکی از شاخص ترین روزنامه نگاران بعد از انقلاب تبدیل شد.»

حسین قندی روزنامه نگاری را در سال های قبل از انقلاب و با کار در کیهان هوایی که در خارج از کشور منتشر می شد آغاز کرد. او پس از کسب لیسانس روزنامه نگاری از دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی، بعد از انقلاب برای گذراندن دوره کار شناسی ارشد مدیریت بین الملل به آمریکا رفت.

جواد طالعی درباره بخش دوم زندگی حرفه ای حسین قندی در کار روزنامه نگاری به یورونیوز گفت: «حسین قندی با اتمام دوره کار شناسی ارشد در رشته مدیریت بین الملل در آمریکا غربت را تاب نیاورد و پس از بازگشت به ایران، در دانشکده علوم ارتباطات که در نیمه دوم دهه چهل توسط دکتر مصطفی مصباح زاده تاسیس شده بود و بعد از انقلاب تحت پوشش دانشگاه علامه طباطبایی قرار گرفت به تدریس پرداخت و نتایج تجربه و تحقیقات خود در این حرفه را در چند کتاب منتشر کرد. او همچنین با برگزاری کارگاه های آموزشی در استان های مختلف و به همراه استادان دیگری چون حسن نمکدوست، فریدون صدیقی و دکتر معتمدنژاد (که سال قبل درگذشت) در تربیت بخش عمده جوانانی که طی دو دهه گذشته روزنامه نگار حرفه ای شدند، نقش عمده ای داشت.»

حسین قندی که در چند سال پایانی عمر از بیماری آلزایمر رنج می کشید روز پنجشنبه سوم اردیبشت ۱۳۹۴ (۲۳ آوریل) در ۶۳ سالگی در تهران چشم از جهان فروبست، اما با رضایت همسر و دو فرزندش قرنیه همان چشم ها به نیازمندان پیوند اعضا اهدا شد. پیکر این استاد روزنامه نگاری در قطعه نام آوران بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست کمیته حمایت از روزنامه نگاران از ترکیه: محمد مساعد را به ایران دیپورت نکنید

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد

محسن سازگارا به یورونیوز: درگیری نظامی با اسرائیل به سود خامنه‌ای تمام نخواهد شد