Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بازگشت ۱۲۳ اثر باستانی مسروقه به مصر

بازگشت ۱۲۳ اثر باستانی مسروقه به مصر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از سالها مذاکره با مقام های ایالات متحده آمریکا، مصر روز جمعه یکصد و بیست و سه قطعه اثر باستانی سرقت رفته شده را که به خارج از کشور قاچاق شده بود

آگهی

پس از سالها مذاکره با مقام های ایالات متحده آمریکا، مصر روز جمعه یکصد و بیست و سه قطعه اثر باستانی سرقت رفته شده را که به خارج از کشور قاچاق شده بود باز پس گرفت.

اشیایی که به فرودگاه بین المللی قاهره رسیدند به دوره های مختلف تاریخ مصر مربوطند. بسیاری از آنها از جمله یک تابوت چوبی رنگارنگ به قدمت ۲۳۰۰ سال و ۴ مجسمه چوبی پرندگان حتی در فهرست آثار باستانی ثبت شده مصر نبودند اما وزیر میراث فرهنگی مصر گفت که تمام تلاش ها برای ارایه مدارک و اسناد معتبر مالکیت این آثار تاریخی انجام شد.

ممدوح الدماطى، وزیر میراث فرهنگی مصر گفت: «مصر قادر است آثار باستانی خود در خارج از کشور را بازگرداند. ما همه آثار باستانی را که به طور غیرقانونی از کشورمان خارج شدند، در هر نقطه از جهان که باشند باز خواهیم گرداند.»

در جریان تحولات سیاسی و بحران سال ۲۰۱۱ میلادی در مصر، شماری از مراکز تاریخی و موزه های این کشور مورد حمله قرار گرفت.

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز از قاهره می گوید با وجود تلاش مسئولان، ردیابی و بازگرداندن آثار تاریخی به سرقت رفته کار ساده ای نیست. محمد شیخ ابراهیم گفت: «با بازگشت این آثار، مصر بخشی از تاریخ و تمدن بزرگ خود را بازیافت، اما هنوز راه طولانی برای بازیابی صدها و احتمالا هزاران اثر باستانی به سرقت رفته شده و همچنین مبارزه با قاچاق این اشیاء پیش روی مصر است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس اروپا از قاچاقچیان ۱۹ هزار قطعه شیء عتیقه کشف و ضبط کرد

کشف تازه دانشمندان از مومیایی‌های مرموز بابون‌های متعلق به ۲۸۰۰ سال پیش در مصر

انتشار بیش از سه هزار و ۲۰۰ عکس دیده نشده از دوران قاجار توسط کاربری ناشناس از آرشیو «کاخ گلستان»