بازگشت ۱۲۳ اثر باستانی مسروقه به مصر

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بازگشت ۱۲۳ اثر باستانی مسروقه به مصر

پس از سالها مذاکره با مقام های ایالات متحده آمریکا، مصر روز جمعه یکصد و بیست و سه قطعه اثر باستانی سرقت رفته شده را که به خارج از کشور قاچاق شده بود باز پس گرفت.

اشیایی که به فرودگاه بین المللی قاهره رسیدند به دوره های مختلف تاریخ مصر مربوطند. بسیاری از آنها از جمله یک تابوت چوبی رنگارنگ به قدمت ۲۳۰۰ سال و ۴ مجسمه چوبی پرندگان حتی در فهرست آثار باستانی ثبت شده مصر نبودند اما وزیر میراث فرهنگی مصر گفت که تمام تلاش ها برای ارایه مدارک و اسناد معتبر مالکیت این آثار تاریخی انجام شد.

ممدوح الدماطى، وزیر میراث فرهنگی مصر گفت: «مصر قادر است آثار باستانی خود در خارج از کشور را بازگرداند. ما همه آثار باستانی را که به طور غیرقانونی از کشورمان خارج شدند، در هر نقطه از جهان که باشند باز خواهیم گرداند.»

در جریان تحولات سیاسی و بحران سال ۲۰۱۱ میلادی در مصر، شماری از مراکز تاریخی و موزه های این کشور مورد حمله قرار گرفت.

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز از قاهره می گوید با وجود تلاش مسئولان، ردیابی و بازگرداندن آثار تاریخی به سرقت رفته کار ساده ای نیست. محمد شیخ ابراهیم گفت: «با بازگشت این آثار، مصر بخشی از تاریخ و تمدن بزرگ خود را بازیافت، اما هنوز راه طولانی برای بازیابی صدها و احتمالا هزاران اثر باستانی به سرقت رفته شده و همچنین مبارزه با قاچاق این اشیاء پیش روی مصر است.»