اعتراض شهروندان اروپایی به مذاکرات تجارت آزاد میان اروپا و آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعتراض شهروندان اروپایی به مذاکرات تجارت آزاد میان اروپا و آمریکا

هزاران شهروند اروپایی روز شنبه در اعتراض به مذاکرات برای عقد توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا به خیابانها آمدند.

بروکسل و واشنگتن هم اکنون در حال مذاکره روی توافقنامه ای هستند که در صورت تصویب، با حذف برخی حقوق گمرکی و تسهیل قوانین، امکان ادغام بازارهای مصرف اروپا و آمریکا فراهم می شود. امری که به گفته مدافعان این توافقنامه، سالانه ۱۲۰ میلیارد یورو درآمد عاید اروپا خواهد کرد.

اما ۵۳ سازمان غیردولتی که در اعتراضات روز شنبه شرکت داشتند، معتقدند که سود این پیمان تنها نصیب شرکتهای بزرگ صنعتی می شود و کسب و کارهای کوچک و متوسط زیان جدی از این توافقنامه خواهند دید. همچنین این کار، بخشهای کشاورزی و صنایع دارویی اروپا را نابود، و حقوق اجتماعی کارگران و آینده شغلی آنها را تهدید خواهد کرد.

بنا بر اعلام پلیس اتریش، شمار معترضان روز شنبه در این کشور بیش از ۲۲ هزار نفر بود.

نظرسنجی ها در کشور آلمان نیز نشان می دهد که ۴۳ درصد از مردم آلمان مخالف این توافق هستند.

مدافعان محیط زیست نیز نسبت به خطر استانداردهای پایین تر مواد غذایی آمریکا هشدار می دهند. به گفته آنها با این توافقنامه، مواد غذایی حاصل از اصلاح ژنتیکی که اکنون فروش آنها در بازار اروپا ممنوع است، وارد این اتحادیه خواهد شد.

یکی از معترضان در آلمان می گوید: «ما می گوییم نه. چنین توافقی را نمی خواهیم. آنچه در زمینه اصلاحات ژنتیکی انجام می شود، کافیست.»

قرار است مذاکرات روز دوشنبه در نیویورک ادامه یابد و در پایان، پس از تهیه پیش نویس توافقنامه، پارلمان اروپا برای تصویب و یا رد آن تصمیم گیری کند.