احتمال افزایش تلفات مرگبارترین فاجعه مهاجرت در دریای مدیترانه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
احتمال افزایش تلفات مرگبارترین فاجعه مهاجرت در دریای مدیترانه

با گذشت بیش از یک شبانه روز از غرق شدن کشتی حامل مهاجران غیرقانونی در دریای مدیترانه بیم آن می رود که شمار تلفات این حادثه به صدها کشته برسد.

به گفته یک بنگلادشی نجات یافته از این حادثه، کشتی غرق شده حامل بیش از نهصد مهاجر بوده است.

گروه های امداد و نجات تاکنون توانسته اند دست کم ۲۸ تن را نجات دهند و جسد ۲۴ نفر را از آب بیرون بکشند.

این کشتی که از لیبی عازم سواحل ایتالیا بود شنبه شب، پس از برهم خوردن تعادلش در دویست کیلومتری جزیره لامپدوزا واژگون شد.

در پی این حادثه که از آن بعنوان مرگبارترین فاجعه مهاجرت در دریای مدیترانه نام برده می شود، ماتئو رنزی، نخست وزیر ایتالیا خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای اروپا شد.

ایتالیا که نمی خواهد به تنهایی در برابر معضل مهاجران غیرقانونی به اروپا پاسخگو باشد خواهان همکاری دیگر اعضای اتحادیه اروپاست.

آقای رنزی ضمن درخواست از رهبران اروپا برای اعلام همبستگی و کمک به مقابله با بحران مهاجرت گفت: «الویت سیاسی ما کرامت انسانی و امنیت ملی به منظور متوقف کردن قاچاق انسان است. عاملان برده داری نوین نمی توانند فکر کنند که اروپا این مساله را بعد از موضوعات دیگری که در دستور کارند قرار می دهد.»

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده که حادثه اخیر در دستور کار نشست روز دوشنبه وزیران خارجه اروپایی قرار می گیرد.

در حالی که نیروی دریایی و گارد ساحلی ایتالیا عملیات جستجو و نجات را در جنوب جزیره لامپدوزا ادامه می دهند، کمیسیون اروپا نیز قرار است تا نیمه ماه آینده میلادی تدابیر مهاجرتی جدیدی را به تصویب برساند.