Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شکستن دیوار کلاسهای سنتی یا تحصیل در مدارس بدون دیوار

شکستن دیوار کلاسهای سنتی یا تحصیل در مدارس بدون دیوار
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این گزارش جهان آموزش به سراغ دو نمونه از مدارسی می رویم که فضای آموزشی بدون دیوار ایجاد کرده و سنت کلاسهای درس با دیوارهای آجری را شکسته اند: هند؛

آگهی

در این گزارش جهان آموزش به سراغ دو نمونه از مدارسی می رویم که فضای آموزشی بدون دیوار ایجاد کرده و سنت کلاسهای درس با دیوارهای آجری را شکسته اند:

هند؛ آموزشهای عملی در مدرسه ای به وسعت یک روستا

رویکرد آموزشی در مدرسه “سیامنتاک” در روستای دامپور واقع در غرب هند، آموزش عملی است. ساشین دو سای این مدرسه را در سال ۲۰۰۷ میلادی، در این روستا تاسیس کرده است.

هشتاد درصد مردم هند، روستانشین هستند. از سوی دیگر، رقم بالای چهارصد میلیونی کسانی که از روستاها به شهرها مهاجرت می کنند، عواقب و مشکلاتی جدی برای اقتصاد و جامعه هند در بر دارد. ساشین دوسای می گوید که هدفش از تاسیس این مدرسه این بوده که دانش آموزان برای کار و زندگی در روستا آمده شوند و مجبور نشوند در آینده به شهرهای بزرگ بروند.

در این فضای آموزشیِ بدون دیوار، دانش آموزان چیزهایی یاد می گیرند که برای زندگی آینده آنها در روستا مفید است. آنها می آموزند چگونه در آینده، از توانایی ها و دانشی که طی دوران تحصیل کسب کرده اند، در زندگی روزمره استفاده کنند.

در برنامه درسی این مدرسه هیچ حد و مرزی وجود ندارد. دانش آموزان روی طرحهای گوناگون کار می کنند.عده ای در آزمایشگاه غذاهای محلی و گروهی در مزرعه مشغولند. برخی هم در مورد ساخت و ساز سازگار با محیط زیست، چیزهایی یاد می گیرند. این شیوه آموزش عملی، مزیت دیگری هم دارد: آشنایی با مشکلات روزمره، باعث می شود این دانش آموزان به نوآوری دست بزنند.

کلاس درس شناور، تحصیل روی آبهای اقیانوس

شصت دانش آموز از گوشه وکنار جهان، یک سال کامل تحصیلی را در کشتی روی آبهای اقیانوس می گذارنند. در این سفر با کشتی بادبانی، آنها به چهار قاره و ۲۰ بندرگاه سر خواهند زد. این مدرسه “کلاس شناور” نام دارد.

دانش آموزان این مدرسه شناور در کنار درسهایی که می آموزند، بخشی از خدمه کشتی هم به حساب می آیند و باید در طول شبانه روز دو ساعت نگهبان باشند و در تمام مانورها شرکت کنند. بسته به وضعیت هوا، باید بادبانها را برافرازند، یا برخی بادبانها را پایین بیاورند و کشتی را برای پهلو گرفتن یا ترک بندر آماده کنند.

این وظایف شامل تعمیر و نگهداری کشتی و بادبانها و حفاظت از آنها در برابر آثار مخرب نمک آب اقیانوسها نیز می شود. به این ترتیب دانش آموزان، هم فوت و فن قایقرانی را می آموزند و هم کار گروهی را تجربه می کنند.

کلاسهای شناور تنها محدود به دانش آموزان دبیرستان نیست. دانشجویان دانشگاه آکادیا در کانادا هم می توانند چند واحد درسی را از برنامه این کلاسهای انتخاب کنند.

هزینه سالانه ثبت نام در این مدرسه ۴۵۰۰۰ دلار آمریکاست. تعدادی از دانش آموزان سابق این مدرسه، بنیادی برای کمک مالی به دانش آموزان جدید تأسیس کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در بحبوحه تنش‌های دیپلماتیک، هند صدور ویزا برای کانادایی‌ها را به حالت تعلیق درآورد

چرا روابط دیپلماتیک کانادا و هند تیره شد؟

واکنش‌ها به تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران در کانادا؛ ایران اقدام اتاوا را «مشمئز کننده» خواند