آفریقای جنوبی؛ درگیری خارجیها با پلیس برای محکوم کردن حملات نژادپرستانه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آفریقای جنوبی؛ درگیری خارجیها با پلیس برای محکوم کردن حملات نژادپرستانه

آخرین گزارشها از حملات علیه مهاجران و اتباع خارجی در آفریقای جنوبی حاکی است که گروهی از مهاجران که برای دفاع از خود دست به سلاح سرد برده اند، با پلیس ژوهانسبورگ درگیر شدند.

بنابر گزارشها حملات نژاد پرستانه علیه اتباع کشورهای آفریقایی طی سه هفته گذشته در آفریقای جنوبی، شش کشته و بیش از پنج هزار آواره بر جا گذاشته است.

یکی از آنها با ابراز تعجب و بی اطلاعی از این که چرا مورد حمله و آزار و اذیت قرار گرفته اند، گفت: “نمی دانم چرا با ما این طور رفتار می کنند . ما که شغل و یا هیچ چیز دیگر آنها را نگرفته ایم. ما فقط با خودمان هستیم. نمی دانیم چرا ضد ما هستند.”

دیگری هم می گوید: “ما در دوره آپارتاید از آفریقای جنوبی حمایت کردیم. برای همین از دولت می خواهم ما را درک کند و ببیند که چرا ما متحدیم.”

بنابر گزارشها، قربانیان این حملات غالبا افراد متقاضی پناهندگی هستند .

همزمان وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی با ایراد سخنانی در میان دیپلماتهای کشورهای آفریقایی که اتباع آنها قربانی این حملات بوده اند، با بیان این که این حملات تهدیدی علیه دست آوردهای تاریخی این کشور است، گفت: “این حملات بر خلاف ارزشهای دموکراتیک مندرج در قانون اساسی آفریقای جنوبی است.”

به دنبال این حملات، هزاران نفر روز پنجشنبه با تظاهرات در دوربان، حملات بیگانه ستیزانه اخیر در این کشور را محکوم کرده و خواهان صلح و مدارا شدند.