وداع آخر با خالق «رگهای باز آمریکای لاتین»

وداع آخر با خالق «رگهای باز آمریکای لاتین»
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اروگوئه برای آخرین بار با ادواردو گالئانو وداع کرد. پیکر این نویسنده و روزنامه نگار صاحب سبک اروگوئه ای برای آخرین در پارلمان کشورش قرار گرفت تا

آگهی

اروگوئه برای آخرین بار با ادواردو گالئانو وداع کرد.

پیکر این نویسنده و روزنامه نگار صاحب سبک اروگوئه ای برای آخرین در پارلمان کشورش قرار گرفت تا نزدیکان، هواداران و مقامات عالیرتبه اروگوئه بدرود آخر را با وی به جای آورند.

نویسنده رمان “رگهای باز آمریکای لاتین” در هنگام مرگ ۷۵ سال داشت و نوشته هایش الهام بخش بسیاری در راه مبارزه با ساختار سرمایه داری در کشورهای آمریکای جنوبی بود.

رییس جمهوری اروگوئه درگذشت او را فقدانی بزرگ برای آمریکای لاتین دانست و گفت: “او سخنگوی طبقه محروم و مستضعف آمریکای لاتین بود. او گلادیاتوری بود برای محرومترین ها و برای کسانی که صدایشان به هیچ جا نمی رسد.”

هوگو چاوز، رییس جمهوری فقید ونزوئلا و یکی از هواداران گالئانو، کتاب رگهای باز آمریکای لاتین را یکی از مهمترین کتابها در شرح تاریخ این بخش از جهان می دانست.
آمریکای لاتینی که از نگاه گالئانو، “سرزمین محروم و محکوم شده به فراموشی” بود.

اندیشه ای که ماریوس بارگاس یوسا، برنده نوبل ادبیات با آن مخالف است و می گوید: “ او چهره ای از آمریکایی لاتین را به تصویر کشید که تنها کاریکاتور، دگماتیک و کاملا متناقض با واقعیت است اما این دلیل نمی شود که سبک و سیاق نوشتن عالی او را کتمان کنیم و بدون شک می گویم که مرگ وی ضایعه ای بزرگ برای دنیای فرهنگ و اندیشه در امریکای لاتین و اروگوئه خواهد بود.”

گالئانو قبل از همه چیز یک فعال سیاسی بود. او در سال ۲۰۰۸ زمانی که باراک اوباما برای اولین بار به کاخ سفید راه یافت از اوباما خواست فراموش نکند که “کاخ سفید را اولین بار برده های سیاه و سفید بنا نهادند.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استکهلم یک خبرنگار چینی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی اخراج کرد

موسسه تحقیقات هلندی: خبرنگاران توسط تانک اسرائیلی هدف گرفته شدند

بدترین کشورهای اروپا از لحاظ آزادی رسانه کدامند؟