Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

"تاکسی" پناهی بر پرده سینماهای پاریس

"تاکسی" پناهی بر پرده سینماهای پاریس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فیلم «تاکسی» ساختۀ جعفر پناهی و برنده خرس طلایی جشنواره برلین، از امروز (چهارشنبه ۱۵آوریل) با عنوان «تاکسی-تهران» در سینماهای پاریس به نمایش درمی آید. شرکت فرانسوی “ممنتو “ که قبلا پخش کننده فیلم های اصغر فرهادی بوده و فیلم « گذشته» او را تهیه و پخش کرده بود، عهده دار پخش فیلم تاکسی در فرانسه است و از چند روز قبل، تبلیغات وسیعی را برای فیلم پناهی در سطح شهر پاریس آغاز کرده است.

شرکت «ممنتو»، این فیلم را در هفتۀ اول نمایش با حدود صد کپی در پاریس و دیگر شهرها به نمایش در می آورد. برخی از ناظران سینمائی، با توجه به شهرت پناهی و محدودیت هایی که از طرف حکومت ایران برای فعالیت های فیلمسازی او ایجاد شده، پیش بینی می کنند که فیلم تاکسی او با استقبال گسترده تماشاگران فرانسوی مواجه شود. بیشتر نشریات فرانسوی در گزارش ها و مطالب خود دربارۀ جعفر پناهی و فیلم «تاکسی» او، روی مسائل سیاسی پیرامون این فیلمساز و فیلم های جدید او که بدون مجوز دولتی ساخته می شوند، تمرکز کرده اند.

«تاکسی»، سومین فیلم پناهی است که او در دوران ممنوعیت اش از فیلمسازی، به شکل زیرزمینی و بدون مجوز دولتی ساخته است. به اعتقاد بسیاری از منتقدان، پناهی، فیلم «تاکسی» را با الهام از فرم فیلم «ده» عباس کیارستمی ساخته با این تفاوت که در این فیلم، کارگردان یعنی خود پناهی به عنوان راننده تاکسی حضور دارد و با مسافرانی که سوار می کند، وارد گفتگو می شود. مسافران، همه گلچین شده اند و پناهی، با توجه به موقعیت هر یک از آنان، بحث هایی را درباره وضعیت سیاسی و اجتماعی امروز ایران از جمله محدودیت های سینماگران ایرانی با آنها مطرح می کند. یکی از مسافران تاکسی پناهی، خانم نسرین ستوده، حقوقدان سرشناس ایرانی و یکی از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر است که پیش از منع وکالتش در ایران، دفاع از پرونده پناهی را به عهده داشته است.
جعفر پناهی در بروشوری که به زبان فرانسوی در بارۀ فیلم « تاکسی – تهران» منتشر شده، دربارۀ نحوۀ ساخت این فیلم گفته است: “ ایده اولیه را هنگامی که در تهران تاکسی سوار می شدم و به حرف های مسافران گوش می دادم به ذهنم آمد. آنها راجع به مسائل مختلف جامعه صحبت می کنند – از سویی روزی پیش خانم نسرین ستوده رفتم و با او هم صحبت کردم که در فیلم نقش خودش را بازی کند که پذیرفت و … فیلمبرداری تاکسی به مدت ۱۵روز در تهران انجام شد و هنرپیشه ها همگی غیر حرفه ای بودند. هزینه تولید فیلم جمعاً ۱۰۰میلیون تومان بوده و همه افراد گروه قبول کردند با حداقل دستمزد کارکنند. کار فیلمبردای با دوربین بلاک ماژیک که خیلی کوچک است و حتی در جیب جا می گیرد، فیلمبرداری شد. در سر صحنه، سه دوربین داشتیم. باید بگویم که همه کارها ، از جمله کادر بندی ، صدا، و غیره را خودم به عهده داشتم . نورپردازی آنچنانی نکردیم که جلب توجه مامورین را نکند. بعد از پایان هر جلسه، کپی های مختلف می گرفتم و آن ها را بلافاصله در جاهای مختلف و امن قرار می دادم که بدست کسی نیافتد.»

جعفر پناهی پس از بازداشت در جریان اعتراض های سال ۱۳۸۸در ایران، ممنوع الخروج و به ۶ سال حبس و محرومیت از فیلمسازی محکوم شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جعفر پناهی: جرمی مرتکب نشده‌ام که درخواست بخشش کنم

ورزشکاران با پیام صلح نام خود را بر روی میله‌های محل برگزاری المپیک پاریس نوشتند

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است