Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نامزدهای جمهوریخواهان و دموکراتها برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

نامزدهای جمهوریخواهان و دموکراتها برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا در راه است و هیلاری کلینتون، برای دومین بار گام در راه کارزار انتخاباتی گذاشته است. بار نخست در سال ۲۰۰۸

آگهی

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا در راه است و هیلاری کلینتون، برای دومین بار گام در راه کارزار انتخاباتی گذاشته است.

بار نخست در سال ۲۰۰۸ میلادی و در مقابل باراک اوباما، رییس جمهوری کنونی آمریکا قرار گرفت و در جریان انتخابات مقدماتی حزب دموکرات، مبارزه را به حریف خود واگذار کرد تا بعد بعنوان وزیر خارجه دولت وی به روی کار بیاید.

وی تنها زن حاضر در این انتخابات است و در اکثر نطق های خود نیز به این موضوع اشاره می کند. حتی پیش از اعلام نامزدی برای این انتخابات در یکی از سخنرانیهایش از هواداران خود می پرسد: «فکر می کنم درست باشد که این سوال را بپرسم، آیا نمی خواهید روزی یک زن را به عنوان رییس جمهوری ایالات متحدۀ آمریکا ببینید؟»

هیلاری کلینتون در کارزار انتخابات ۲۰۰۸ میلادی نیز تنها زن حاضر در این رقابتها بود. بعد از ۴ سال هدایت سیاست خارجی آمریکا و داشتن چندین سال سابقۀ سناتوری در کنگرۀ آمریکا، بنظر می رسد تنها نامزد حزب دموکراتها برای این انتخابات باشد. اینبار، باراک اوباما نه تنها رقیب او نیست بلکه از وزیر خارجۀ سابق کابینۀ خود نیز حمایت کرده و او را یک رییس جمهوری فوق العاده برای آمریکا خوانده است. مشاوران پیشین باراک اوباما نیز در تیم تبلیغاتی هیلاری کلینتون حضور دارند تا او را در راه انتخابات به کرسی ریاست جمهوری برسانند.

این دانش آموختۀ دانشگاه حقوق ییل، بیست سال در مقامهای بانوی نخست آمریکا، سناتور و وزیر خارجۀ این کشور، در مهمترین جایگاههای سیاسی کشور حضور داشته است. همین امر او را به پرتجربه ترین نامزد در میان دیگر کاندیداهای این انتخابات تبدیل می کند اما رقبای جمهوریخواه بر این عقیده نیستند.

مارکو روبیو، سناتور فلوریدا از حزب جمهوریخواه، هیلاری کلینتون را رهبری می داند که عمر سیاسی اش گذشته و به گذشته تعلق دارد. خود وی که اصالت کوبایی دارد، یکی از نامزدهای این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ میلادی است و امیدوار است بتواند در این رقابتها پیروز شود. هرچند این خطر برای او وجود دارد که به دلیل موضع گیریهایش علیه سیاست خارجی و مساله بیمۀ درمانی دولت باراک اوباما و همچنین علیه طرح قانونی سازی بیش از یازده میلیون مهاجر، آرای طبقۀ متوسط آمریکا را از دست بدهد.

راند پل، سناتور کنتاکی نیز خود را برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد کرده است. این سناتور جمهوریخواه که یک آزادیخواه رادیکال است، طرفدار کاهش بودجۀ دولتهای فدرال آمریکاست و با حضور نیروهای نظامی این کشور در آنسوی مرزها موافق است. او می گوید سیستم دولت آمریکا که خود وی از آن بعنوان ماشین واشنگتن نام می برد، باید تغییر یابد.

تد کروز، دیگر نامزد جمهوریخواهان نیز از هم اکنون کارزار خود را برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ میلادی آغاز کرده است. وی که سناتور تگزاس است، از حمایت جنبش «تی پارتی» برخوردار است. او یکی از مخالفان سرسخت افزایش بدهیهای دولتی بود که در سال گذشته از سوی دولت باراک اوباما به کنگره ارائه شد.

جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا نیز یکی دیگر از جمهوریخواهانی است که از وی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ میلادی نام برده می شود. وی هنوز بطور رسمی نامزدی خود را برای این انتخابات اعلام نکرده و نظرسنجی ها هم شانس زیادی را به او نمی دهند.

انتخابات مقدماتی، چهرۀ اصلی این دو حزب را برای رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری مشخص خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مارکو روبیو، سومین نامزد جمهوری خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد

خوشحالی هواداران هیلاری کلینتون و بحث داغ در مورد آرم انتخاباتی او

هیلاری کلینتون می خواهد قهرمان آمریکایی ها باشد