عضوگیری برای داعش و عملیات علیه این گروه از نگاه رسانه های اروپا

عضوگیری برای داعش و عملیات علیه این گروه از نگاه رسانه های اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از زمان آغاز فعالیت داعش، افراد زیادی به این گروه اسلامگرا پیوسته اند. شبکه های عضوگیری این افراد در کشورهای اروپایی موضوع برنامۀ این هفتۀ چشم انداز

آگهی

از زمان آغاز فعالیت داعش، افراد زیادی به این گروه اسلامگرا پیوسته اند. شبکه های عضوگیری این افراد در کشورهای اروپایی موضوع برنامۀ این هفتۀ چشم انداز است.

شبکۀ تلویزیون اسپانیا

پلیس اسپانیا در سالی که گذشت، ۳۰ نفر را در رابطه با جذب نیرو برای داعش دستگیر کرده است. جدیدترین این عملیات در هفتۀ گذشته در کاتالان صورت گرفت. پلیس از مدتها پیش، فعالیت مردی را که در این عملیات دستگیر شده، زیر نظر داشته و به گفتۀ پلیس، وی یکی از مهمترین عوامل عضوگیری برای داعش است. این مرد که اسپانیایی است بعد از ازدواج با یک زن مراکشی به اسلام گرویده و چهار اسپانیایی دیگر را که آنها هم به اسلام تغییر مذهب داده اند، عضو این شبکه کرده است. علاوه بر آن، چند تبعۀ مراکش و یک نفر اهل پاراگوئه هم عضو شبکۀ جذب نیرو برای داعش در کاتالان هستند که توسط پلیس دستگیر شده اند.

پلیس کاتالان می گوید که این شبکه با سازماندهی بسیار دقیقی فعالیت می کردند و در ارتباط مستقیم با گروه «دولت اسلامی» بودند.

به گفتۀ رییس پلیس کاتالان، و بر اساس اطلاعات به دست آمده، علاوه بر استخدام جوانان برای فرستادن آنها به عراق و سوریه، این شبکه در پی انجام حملات تروریستی در کاتالان بوده اند.

پلیس در گوشی های موبایل این افراد، عکس های گرفته شده از مناطق حساس کاتالان را یافته است. در میان دستگیرشدگان یک زن نیز دیده می شود و یک نوجوان ۱۷ ساله نیز عضو این شبکۀ استخدام برای داعش دستگیر شده است. عملیات کشف این شبکه و اعضای آن توسط دادگاه کیفری اسپانیا فرماندهی شده و علاوه بر کاتالان، در مناطق دیگری از اسپانیا از جمله والس و تاراگون به اجرا گذاشته شده است. در شهر تاراگون، یک مرد ۲۷ ساله نیز به جرم جذب نیرو برای داعش دستگیر شده است.

همزمان با این عملیات، پلیس چندین آپارتمان نیز در شهر سابادل در رابطه با دستگیری سه جوان اسپانیایی که در دسامبر گذشته در بلغارستان دستگیر شده اند بازرسی کرده است.

شبکۀ آر اس آی*

اردوگاه پناهندگان فلسطینی یرموک در نزدیکی دمشق، به تازگی به تصرف داعش درآمده است. به همین بهانه، شبکۀ تلویزیونی ایتالیایی -سوییسی آر اسی ای گزارشی را در مورد ماهیت این شبه نظامیان و نحوۀ پیوستن آنها به داعش پخش کرده است.

در این گزارش، گروه فیلمبرداری این شبکۀ تلویزیونی به جنوب ترکیه و نزدیکی مرز سوریه رفته است. در فاصلۀ ۷۰ کیلومتری حلب، نقطه ای از مرز مشترک میان دو کشور، جایی است که بسیاری از جهادی های خارجی برای پیوستن به «دولت اسلامی» از آن به طور غیرقانونی عبور می کنند. در حیاط خلوت یک کافه در شهر کیلیس، خبرنگار این شبکه با مصطفی که یک قاچاقچی اهل سوریه است، گفتگو کرده است. وی قبل از شروع جنگ یک شرکت واردات صادرات را اداره می کرده اما اکنون با یک شبکۀ قاچاق جهادی هایی که می خواهند به سوریه بروند، کار می کند و گذرنامه جعل می کند.

او می گوید: “بسیاری از کسانی که می خواهند به سوریه بروند، مجرمانی هستند که از قفقاز و آسیای مرکزی می گریزند. آنها به اینجا می آیند و از جهاد حرف می زنند اما واقعا نمی دانند جنگ برای یک هدف مقدس چه معنایی دارد. آنان با هدف مثبتی به اینجا می آیند اما شستشوی مغزی می شوند. آنها عربی حرف نمی زنند و برای عبور از مرز، با پرداخت ۱۵۰۰ دلار، مدارک سوری و پاسپورت در اختیار آنها قرار می دهیم.”

رییس شبکه ای که مصطفی برای آن کار می کند، یک ترکیه ای روس تبار است که با نام «آقای چی» از او نام می برند. مصطفی می گوید که او یکی از رهبران داعش و خیلی پرقدرت است.

مصطفی بعد از اینکه از ماهیت اصلی داعش مطلع شده و دانسته است که این گروه برخلاف آنچه که ادعا می کند، با اپوزیسیون سوریه و ارتش آزادی این کشور نیز می جنگد، به کار خود با این شبکۀ انتقال جهادی ها به سوریه پایان داده است.

شبکۀ قاچاق آقای چی تمام جنوب ترکیه را در اختیار دارد. در ۳۵۰ کیلومتری کیلیس، شهر دیگری به نام مرسین واقع شده است. ابولیث، یکی دیگر از عضای شبکۀ آقای چی است.

شبکه های انتقال جهادی های خارجی برای پیوستن به داعش در مرزهای جنوبی ترکیه بسیار فعال هستند.

شبکۀ فرانسوی فرانس دو

شبکۀ تلویزیونی دوم فرانسه، نیز به موضوع آموزش نیروهای عراقی توسط اسپانیا و آمریکا برای جنگ علیه داعش و همچنین ائتلاف علیه این گروه پرداخته است.

حمایت ائتلاف بین المللی هوایی از جنگ زمینی علیه دولت اسلامی اهمیت زیادی برای مبارزه با داعش دارد. بیشتر این حملات از روی ناو کارل وینسون هدایت می شود. ۵ هزار ملوان و تکنیسین در این ناو در این عملیات شرکت دارند. هر روز دهها جنگندۀ شکاری باند این ناو را به مقصد آسمان عراق ترک می کنند تا مواضع داعش را بمباران کنند.

آگهی

برای این نوع عملیات، خلبانها باید از آمادگی خوبی برخوردار باشند. در هر عملیات، مواد مورد نیاز از جمله سوخت هواپیما تجدید می شود. هواپیمای تدارکاتی پشتیبانی، در تمام این عملیات جنگنده ها را از نزدیک دنبال می کند.

بازگشت و فرود به روی باند این ناو نیز مرحله مهمی از این عملیات است. خلبان باید بخشی از نیروی خود را نیز برای این مرحله ذخیره کند. برای فرود موفق، در انتهای این جنگنده ها، قلابی تعبیه شده که بعد از تماس با باند ناو، امکان وصل شدن به یکی از کابل های نصب شده به روی باند را که به همین منظور نصب شده، فراهم می کند. با کمک این کابل ها، جنگنده در یک مسافت ۲۰۰ متری متوقف می شود.

گاه بین فرود یک جنگنده و پرواز یک هواپیمای دیگر، فقط یک دقیقه وقت هست و باید این دستگاهها را در مسیری قرار داد که مانع ادامۀ عملیات نشود.

از زمان آغاز این ائتلاف، بیش از ۲۰۰۰ پرواز از روی این ناو صورت گرفته و باند باید کاملا تمیز و عاری از هرگونه جسم خارجی باشد. روزانه ۴ بار توسط ملوانها بازرسی می شود تا باند پاک شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه از انجام «عملیات ضد تروریستی» در داغستان خبر داد

تبعات حمله تروریستی به کنسرتی در مسکو: کارگران مهاجر در حال فرار از روسیه هستند

آمریکا چهار فرد ساکن ایران را به دلیل کمک به گردان‌های الشتر در بحرین تحریم کرد