لهستان؛ پنجمین سالگرد سقوط هواپیمای رییس جمهوری و هیات همراه

Access to the comments نظرها
نگارش از Masoud Imani Kalesar
لهستان؛ پنجمین سالگرد سقوط هواپیمای رییس جمهوری و هیات همراه

لهستان، امروز جمعه، ۱۰ آوریل، پنجمین سالگرد درگذشت لخ کاچینسکی، رئیس جمهوری و ۹۵ تن دیگر از دولتمردان و مقامات بلندپایه همراه او در سانحه سقوط هواپیما در اسمولنسک روسیه را گرامی می دارد.

حداقل سه تن از سرنشینان هواپیما، از جمله آندری بلاسیک، فرمانده نیروی هوایی لهستان لحظاتی پیش از سقوط در کابین حضور داشته و در هوایی مه آلوده خلبانان را به فرود ترغیب کرده اند

یاروسلاو کاچینسکی باور دارد لخ کاچینسکی، برادر دوقلویش که رئیس جمهوری وقت بود، ماریا همسر او و دیگر مقامات لهستانی در حادثه سال ۲۰۱۰ میلادی توسط روسیه ترور شده اند. لهستان پیش تر دو مامور برج مراقبت روسیه را مجرم شناخته بود.

تحقیقات درباره نقش برج مراقبت روسیه، هوای مه آلود، خطای خلبانان، دخالت سرنشینان بلندپایه هواپیما در کار خلبانان و یا هر علت دیگری که این سانحه را باعث شد، با گذشت پنج سال متوقف نشده است.

ظاهراً آخرین مکالمات پیاده شده از دستگاه ثبت صدای کابین حکایت از این دارد که حداقل سه تن از سرنشینان هواپیما، از جمله آندری بلاسیک، فرمانده نیروی هوایی لهستان لحظاتی پیش از سقوط در کابین حضور داشته و در هوایی مه آلود، خلبانان را به فرود ترغیب کرده اند.

رئیس جمهوری وقت و هیات لهستانی عازم شرکت در مراسم هفتادمین سالگرد «کشتار کاتین» در روسیه بودند که در آن بیش از بیست هزار لهستانی بدست پلیس مخفی شوروی کشته شده بودند. اما، این سفر برای گرامیداشت یاد قربانیان کاتین، خود به سفری بی بازگشت و حادثه ای تراژیک تبدیل شد.