Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یک سال از بحران شرق اوکراین گذشت

یک سال از بحران شرق اوکراین گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

درست یک سال پیش یعنی ششم آوریل 2014 ، تجمع عظیمی مقابل یکی از ساختمانهای دولتی در منطقه دونتسک ، در شرق اوکراین برپاشد. چندین هزارنفر پرچم روسیه در دست، پلاکاردهایی با مضامین ضد غربی حمل می کردند وعلیه دولتی جدید که در پی سقوط ویکتور یانکوویچ در کی یف بر سر کار آمده بود، شعار می دادند.

یکی از تظاهرکنندگان با تشبیه دولت کی یف به جمعی از «کانگسترها» می گوید: «ما مخالف فاشیسم هستیم. ما می خواهیم که بین ما و روسیه یک اتحادیه گمرکی وجود داشته باشد ولی کی یف و اتحادیه اروپا به این خواسته ما توجهی ندارند.»

الحاق کریمه به روسیه همهمه و بلوایی فراگیر را در دیگر بخشهای روس زبان اوکراین رقم زد و احساسات بخش قابل توجهی از ساکنان این مناطق را برانگیخت.

یکی دیگر از معترضان گفت: «نگران بلایی که ممکن است فردا بر سر کشورمان بیاید نیستم. طرفدار تجزیه نیستم اما از دولت کنونی و این اشراف سالاری تازه بقدرت رسیده هم حمایت نمی کنم.»

همزمان، در لوهانسک هم عده زیادی اداره اطلاعات و امنیت شهر را محاصره کردند. جمعیت شعارهایی به هواداری از فدراسیون روسیه سر می داد و خواهان آزادی بازداشت شدگان و برپایی همه پرسی الحاق به روسیه شد.

خیابانهای اصلی خارکوف هم شاهد اتفاقات کم و بیش مشابهی بود. در این کلانشهر شرق اوکراین هم مخالفان حکومت کی یف، ساختمانهای دولتی را تصرف کردند.

هواداران روسیه روز یکشنبه ششم آوریل، با تشکیل نشستی اضطراری در پارلمان منطقه ای دونتسک، اتحاد با روسیه را به بحث گذاشتند و تشکیل «جمهوری خودخوانده خلق دونتسک» را اعلام کردند.

الکساندر تورچینوف، رییس جمهوری موقت اوکراین در واکنش به این اقدام انگشت اتهام را بسوی مسکو نشانه گرفت.

او گفت: «شهروندان عزیز اوکراین روز گذشته شاهد مرحله دوم عملیات ویژه روسیه علیه میهنمان بودیم. دشمنان اوکراین سعی دارند سناریوی کریمه را باردیگر تکرار کنند ولی ما به آنها اجازه چنین کاری را نخواهیم داد. از روز گذشته ستاد بحران را در محل تشکیل دادیم و علیه افرادی که سلاح بدست گرفته باشند، عملیات ضد تروریستی را در دستور کار قرار خواهیم داد.»

قدرت و گستردگی جنبش های جدایی طلب بگونه ای بود که «جنگی داخلی» را در شرق اوکراین رقم زد. نبردی خانمان سوز که شاید کمتر کسی تصور می کرد پای دروازه های اروپا روی دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فروریختن یک ساختمان ده طبقه در روسیه در پی اصابت موشک

راهکار اوکراین برای دمیدن جان تازه به ارتش با فرض تشدید جنگ از سوی روسیه

حمله اوکراین به سواحل کریمه؛ کی‌یف: دو کشتی و زیرساخت‌های نیروی دریایی روسیه را هدف قرار دادیم