Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ائتلاف چند ملیتی علیه بوکوحرام به چه دلایلی تشکیل شد؟

ائتلاف چند ملیتی علیه بوکوحرام به چه دلایلی تشکیل شد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشورهای چاد، نیجر و کامرون که در همسایگی نیجریه قرار دارند، برای سرکوب گروه اسلامی بوکوحرام در کنار دولت این کشور قرار گرفته و ائتلاف چندملیتی را در

آگهی

کشورهای چاد، نیجر و کامرون که در همسایگی نیجریه قرار دارند، برای سرکوب گروه اسلامی بوکوحرام در کنار دولت این کشور قرار گرفته و ائتلاف چندملیتی را در ژانویۀ ۲۰۱۵ به همین منظور تشکیل داده اند. نیروهای نظامی تحت فرماندهی این ائتلاف تاکنون توانسته اند موفقیت هایی را در برابر بوکوحرام به دست آورند. در تازه ترین عملیات، این ائتلاف توانست شهر مرزی داماسک را از این گروه اسلامگرا پس بگیرد. این موفقیت ها از سوی بوکوحرام بی پاسخ نمانده و این گروه چندین حملات نظامی و انتحاری در خاک این کشورها صورت داده اند.

ژنرال ابراهیم سید محمد، یکی از فرماندهان این ائتلاف چندملیتی است. وی در پاسخ به یورونیوز، دلایل پیوستن چاد به این ائتلاف را شرح می دهد.

این ژنرال ارتش چاد می گوید: « چاد تقریبا تمامی کالاها و محصولات مورد نیاز خود را از نیجریه و کامرون وارد می کند. این کالاها از طریق راههای زمینی میان نیجریه و چاد به این کشور منتقل می شود. تقربا تمامی این راهها از دو منطقۀ مادیگوری و گامبورو و با عبور از خاک کامرون به چاد منتهی می شوند. این راهها توسط بوکوحرام مسدود شده بودند و ارتش نیجریه نیز هیچ حضوری در این مناطق نداشت. تمامی شهرها و روستاهایی که در اطراف این راهها قرار داشتند، به تصرف بوکوحرام درآمده بودند.»

وی ادامه می دهد:« پس از آن، بوکوحرام شروع به پیشروی به سمت کامرون کرد و وضعیتی را بوجود آورد که به دلیل وجود این راههای ارتباطی، از طریق کامرون به کشور ما نیز کشیده شد. این مساله یکی از دلایلی است که چاد را به مشارکت در این ائتلاف سوق داد.»

ژنرال ابراهیم سید محمد می گوید: «تلاش بوکوحرام برای ورود به دیگر کشورها، دلیل دیگر برای مشارکت در این ائتلاف است. این گروه اسلامگرا سعی می کند با گسترش دامنۀ حضور خود در سه ایالت شمالی نیجریه، به کشورهای همسایه نفوذ کند. اینگونه است که آنها پیشروی به کشورهای نیجر و چاد را آغاز کردند.»

این فرماندۀ ائتلاف چندملیتی علیه بوکوحرام می گوید:«به عقیدۀ من، بوکوحرام به جامعۀ بین المللی اعلان جنگ داده است. نیجریه، نیجر، چاد یا کامرون، فرقی نمی کند، این افراد در حال آسیب زدن به مردم و کشورهای ما هستند.»

رهبر این گروه تروریستی به تازگی از همبستگی و بیعت با ابوبکر بغدادی، رهبر دولت اسلامی موسوم به داعش خبر داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا: تحریم‌ها کافی است، تروریستی خواندن سپاه پاسداران ضرورت ندارد

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟

روسیه از انجام «عملیات ضد تروریستی» در داغستان خبر داد