بیانیه «تفاهم مشترک» مذاکرات اتمی ایران صادر شد

بیانیه «تفاهم مشترک» مذاکرات اتمی ایران صادر شد
نگارش از Ali Kheradpir با استفاده از  EURONEWS
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبر فوری ماراتن هشت روزه مذاکرات وزیران امورخارجه کشورهای پنج بعلاوه یک و هیات ایرانی به سرپرستی محمد جواد ظریف بر سر پرونده فعالیت های هسته ای ایران

خبر فوری

آگهی

ماراتن هشت روزه مذاکرات وزیران امورخارجه کشورهای پنج بعلاوه یک و هیات ایرانی به سرپرستی محمد جواد ظریف بر سر پرونده فعالیت های هسته ای ایران سرانجام با اعلام بیانیه تفاهم مشترک به پایان رسید.

در این بیانیه آمده است که طرفین بر بازطراحی رآکتور تحقیقاتی پیشرفته آب سنگین در اراک توافق کرده اند. این تاسیسات توان تولید پلوتونیوم با قابلیت تسلیحاتی نخواهد داشت. بر این اساس سوخت مصرف شده نیز صادر می شود.

همچنین ایران پذیرفته است تا فوردو را از یک سایت غنی سازی اورانیوم به مرکز تحقیقاتی هسته ای و فیزیک تبدیل کند. افزوده شده است که «مواد شکافت پذیر» در فوردو نخواهد بود. نطنز تنها مرکز غنی سازی ایران خواهد بود. و تحقیق و توسعه غنی سازی در ایران بر سانتریفیوژ بر اساس جدول زمانی و سطح توافق شده،انجام خواهد شد. با تایید انجام معاهدات ایران، ایالات متحده آمریکا همه تحریم های مرتبط با برنامه اتمی را همزمان لغو می کند.

فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این بیانیه را به زبان انگلیسی و سپس وزیر امورخارجه ایران آن را به فارسی در جمع خبرنگاران خواندند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دوازده سال کشمکش هسته ای ایران و غرب

ژیان‌های رنگارنگ در سوئیس؛ خودرویی که پس از ۷۵ سال محبوب خیلی‌هاست

سپر آسمان اروپا؛ سوئیس نیز به ابتکار آلمان برای محافظت از اروپا می‌پیوندد