شمارش معکوس برای نگارش نتیجه مذاکرات هسته ای در لوزان

شمارش معکوس برای نگارش نتیجه مذاکرات هسته ای در لوزان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با پایان مهلت اولیه برای دستیابی به توافق در زمینه برنامه هسته ای ایران، ادامه گفتگوها میان نمایندگان جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ به بامداد امروز

آگهی

با پایان مهلت اولیه برای دستیابی به توافق در زمینه برنامه هسته ای ایران، ادامه گفتگوها میان نمایندگان جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ به بامداد امروز چهارشنبه موکول شد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که پس از مذاکرات شب گذشته به مسکو بازگشته، گفت وزیران قدرت های بزرگ و ایران به یک توافق کلی در زمینه تمام جنبه های کلیدی پرونده هسته ای ایران رسیده اند. ادعایی که از سوی برخی منابع نزدیک به مذاکرات رد شده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران نیز با بیان اینکه مذاکرات پیشرفت خوبی داشته، گفت: «راه حل بیشتر موضوعات کاملا مشخص شده» است. آقای ظریف اظهار امیدواری کرد که طرفین امروز چهارشنبه به نتیجه برسند و نگارش متن را آغاز کنند. وزیر خارجه ایران اما مشخص نکرد که منظورش دقیقا نگارش چه متنی است: تواقنامه، تفاهمنامه یا تنها یک بیانیه.

از سوی دیگر لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه ضمن ترک لوزان به مقصد پاریس گفته است که در صورت “مفید” شدن مذاکرات به لوزان بازخواهد گشت.

در همین حال باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا شب گذشته به همراه کارشناسان امنیت ملی کشورش از طریق تماس ویدئویی با هیات اعزامی به لوزان در جریان تحولات مذاکرات هسته ای قرار گرفت.

در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات، طرفین سه ماه فرصت دارند تا جزئیات توافق جامع و نهایی را ثبت کنند؛ توافقی که اعتماد را نسبت به فعالیت هسته ای ایران، به جامعه جهانی بازمی گرداند و با لغو تحریم ها احتمالا روزهای بهتری را برای ایرانیان به ارمغان آورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دوازده سال کشمکش هسته ای ایران و غرب

گروسی با ابراز نگرانی از حمله احتمالی اسرائیل: بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران از سر گرفته می‌شود

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد