رقابت تنگاتنگ بوهاری و جاناتان در انتخابات ریاست جمهوری نیجریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رقابت تنگاتنگ بوهاری و جاناتان در انتخابات ریاست جمهوری نیجریه

نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری در نیجریه از رقابت تنگاتنگ گودلاک جاناتان، رییس جمهوری کنونی و محمدو بوهاری حکایت دارد.

براساس اولین نتایج رسمی، نامزد مخالف و مسلمان، در ده ایالت برنده شده است در حالی که رییس جمهوری فعلی، در پایتخت و در هشت ایالت دیگر پیشتاز است. اما نتیجه چندین ایالت جنوبی نیجریه مانند لاگوس و «ریورز» هنوز اعلام نشده است. این ایالتهای پرجمعیت و مسیحی نیجریه بیشتر به گودلاک جاناتان که خود مسیحی است، تمایل دارند.

تنش در خیابانهای لاگوس، پایتخت اقتصادی این کشور قابل لمس است. یکی از ساکنان این شهر گفت: «بروید و سرمقاله های مختلف را بررسی کنید تا ببینید که یک چیز واضح است، اینکه انبوه مردم نیجریه به محمدو بوهاری، رای داده اند.»

مرد دیگری گفت: «ما فقط امیدواریم که نتایج اعلام و صلح و آرامش در همه جا برقرار شود. به این دلیل که هنوز در برخی مناطق حومه لاگوس مردم وحشتزده اند. اغلب مردم سر کار نرفته اند.»

مردم نیجریه امیدوارند وقایعی که پس از انتخابات چهار سال پیش در این کشور رخ داد و منجر به مرگ حدود هزار تن شد، دیگر تکرار نشود.

امسال همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات پارلمانی هم انجام شد. در این انتخابات نیز نمایندگان حزب کنگره ترقی خواه وابسته به محمدو بوهاری و نمایندگان حزب حاکم دموکراتیک مردمی رقابت نزدیکی دارند.