کارشناسان: کمک خلبان عمدا موجب سقوط هواپیمای جرمن وینگز شده است

کارشناسان: کمک خلبان عمدا موجب سقوط هواپیمای جرمن وینگز شده است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسانی که در مورد علت سقوط هواپیمای مسافربری «جرمن وینگز» تحقیق می کنند، سقوط این هواپیما را عمدی می دانند. به گفتۀ این کارشناسان و همچنین

آگهی

کارشناسانی که در مورد علت سقوط هواپیمای مسافربری «جرمن وینگز» تحقیق می کنند، سقوط این هواپیما را عمدی می دانند. به گفتۀ این کارشناسان و همچنین دادستانی مارسی، در هنگام سقوط، کمک خلبان درب کابین را از داخل قفل کرده و مانع ورود خلبان به داخل کابین شده است.

این اطلاعات از مکالمۀ ضبط شده روی جعبۀ سیاه یافت شده در میان بقایای لاشۀ این هواپیمای مسافربری که با ۱۵۰ مسافر و خدمه از بارسلون عازم دوسلدورف بوده، به دست آمده است.

پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر، بر ضریب ایمنی هواپیماها و بویژه کابین خلبان افزوده شد. تا قبل از آن امکان باز کردن درب کابین پرواز از بیرون وجود داشت اما با تغییراتی که بوجود آمد، سیستم مربوط به درب کابین کمی پیچیده تر شد.

به این ترتیب که در ابتدا و در صورتیکه درب کابین از داخل مسدود باشد، میهماندار باید با تلفن از خلبان یا کمک خلبان بخواهد که درب کابین را باز کند که در اینصورت علت این درخواست باید دلیل قابل قبولی داشته باشد.

در صورتیکه در این مرحله درب کابین از درون باز نشود، میهماندار باید با وارد کردن علامت هشتگ این درخواست را تکرار کند. در صورت باز نشدن درب کابین، کد مخصوصی که در اختیار میهمانداران قرار دارد، امکان باز کردن در را به آنها می دهد.

تمام این مراحل تنها در صورتی به باز شدن درب کابین خلبان منجر خواهد شد که خلبان یا کمک خلبان از داخل سیستم باز شدن درب را قفل نکرده باشد که در اینصورت حتی با وارد کردن کد مربوطه نیز امکان بازکردن درب از بیرون نخواهد بود.

به گفتۀ دادستانی مارسی که تحقیقات در مورد سقوط این هواپیمای مسافربری را هدایت می کند، از محتوای صداهای ضبط شده در جعبۀ سیاه اینطور استنباط می شود که کمک خلبان عمدا مانع ورود دوبارۀ خلبان به کابین شده است. این اطلاعات سه گزینۀ خودکشی، اقدام تروریستی یا از حال رفتن کمک خلبان را بعنوان دلیل سقوط این هواپیما مطرح کرده است.

بر طبق قانونی که در ایالات متحدۀ آمریکا جاری است، در صورت ترک کابین توسط یکی از دو خلبان، یکی از مهمانداران باید بعنوان نفر دوم داخل کابین بماند تا در صورت بروز حادثه ای بتواند درب کابین را از داخل باز کند. این کار در اتحادیۀ اروپا الزامی نیست.

تکمیل و تایید اطلاعات جعبه های سیاه این هواپیمای آ ۳۲۰ ممکن است تغییراتی را در نحوۀ هدایت و تامین امنیت کابین خلبان به دنبال داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در آلمان تغییر هویت و تغییر جنسیت آسان شد؛ نگرانی محافظه‌کاران از عواقب تصویب قانون جدید

بازداشت زوج عراقی در آلمان به ظن عضویت در داعش و نسل‌کشی ایزدی‌ها

اولاف شولتس نسبت به قدرت‌گیری راست افراطی در انتخابات پارلمانی اروپا هشدار داد