Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

رویارویی شرکت نفتی «اوکرنافتا» و دولت اوکراین

رویارویی شرکت نفتی «اوکرنافتا» و دولت اوکراین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین، با استعفای ایهور کولومویسکی، فرماندار «دونیپروپتروسک» که در شرق این کشور قرار دارد، موافقت کرد. به این ترتیب،

آگهی

پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین، با استعفای ایهور کولومویسکی، فرماندار «دونیپروپتروسک» که در شرق این کشور قرار دارد، موافقت کرد. به این ترتیب، دولت کی یف یکی از ثروتمندترین و قدرتمندترین همراهان خود را از دست داد.

ایهور کولومویسکی یکی از مردان ثروتمند جهان است و ثروت وی بیش از یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار برآورد می شود. کناره گیری وی از قدرت در پی یک جنجال سیاسی مرتبط با صنعت نفت در اوکراین صورت می گیرد.

این جنجال سیاسی از زمانی آغاز شد که پارلمان اوکراین قانونی را دربارۀ شرکتهای نیمه خصوصی تصویب کرد. با استناد به این قانون، جلسات مجمع عمومی شرکت نفتی «اوکرنافتا» با حضور تنها۵۰ درصد از سهامداران، رسمی خواهد بود. همین امر با مخالفت ایهور کولومویسکی که ۴۲ درصد از سهام این شرکت نفتی مهم در اوکراین را در اختیار دارد، مواجه شده و در اعتراض به آن، افرادی اقدام به مسدود کردن درهای ورودی به دفتر این شرکت نفتی کرده اند.

تا پیش از تغییر این قانون، مجمع عمومی این نوع شرکتهای نیمه دولتی-نیمه خصوصی با حضور۶۰ درصد از سهامداران تشکیل می شد اما با این قانون، دولت اوکراین که صاحب۵۱ درصد از سهام شرکت نفتی اوکرانافتا است می تواند بدون حضور سهامدار اصلی یعنی ایهور کولومویسکی، مجمع عمومی این شرکت مهم نفتی اوکراین را تشکیل دهد.

ایهور کولومویسکی نقش داشتن در مسدود کردن ساختمان اوکرنافتا را رد کرده اما مقامات دولتی می گویند تسخیر دفاتر این شرکت نفتی با تغییر قانون مورد نظر مرتبط است.

ولودیمیر دمچیشین، وزیر انرژی و صنایع اوکراین در این باره می گوید: “هرگونه تغییر در مدیریت یک شرکت به این معناست که ممکن است کسی کنترل خود در این شرکت را از دست بدهد. فردی که کنترل خود بر این شرکت را از دست داده، ممکن است از منابع اداری به نفع خود استفاده کند. البته من می توانم درک کنم که چرا این افراد مبارزه می کنند. آنها می خواهند مانع کنترل این شرکت توسط یک فرد یا دستگاه دیگر بشوند.”

ایهور کولومویسکی که در حوزه های مختلفی از جمله بانک، رسانه، هوانوردی، معادن و انرژی صاحب سرمایه است، تا به اینجا مبالغ هنگفتی را برای مبارزه با جدایی طلبان شرق اوکراین هزینه کرده است. تا پیش از تغییر این قانون، شرکت نفتی اوکرنافتا توسط افرادی که وی بعنوان سرمایه گذار اصلی بکار گماشته بود، اداره می شد.

ایهور کولومویسکی خود در این باره می گوید: “این داستان دربارۀ کولومویسکی عصبانی و رییس جمهوری مهربان را برخی از تحلیلگران ارتباطات و روابط عمومی ساخته اند که تلاش می کند کنترل شرکت های نفتی را در اختیار بگیرد و برخی از خواسته های معترضان تظاهرات میدان را اجرا کند. در حقیقت، اوکرنافتا همیشه تحت کنترل دولت و در ارتباط با سهامداران خصوصی بوده است. یک نگاهی به آنچه که اتفاق افتاده بیندازید، فقط یک رویداد تبلیغاتی در جهت افزایش امتیازات احزاب سیاسی حمایت کننده از این قانون بود. مسدود کردن راههای ورودی به دفاتر شرکت اوکرنافتا از سوی گارد محافظت بخاطر ترس از حمله به ساختمان این شرکت صورت گرفت.”

این سوال مطرح است که آیا ممکن است از این پس ایهور کولومویسکی سیاست خود را تغییر بدهد و از دولت دور شود. وی تاکنون یکی از حامیان اصلی و تامین کنندۀ مهم هزینه های لازم برای عملیات نظامی ارتش اوکراین در مناطق اشغال شده توسط جدایی طلبان بوده است. ایهور کولومویسکی تمایلات ضد روسی دارد و یکی از عوامل اصلی اتحاد در منطقۀ دونیپروپترووسک در شرق اوکراین بعنوان فرماندار تلقی می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ مرموز مدیرعامل شرکت نفتی لوک اویل روسیه

پیش‌روی روسیه در شرق اوکراین؛ تصاویری از ویرانی‌ها و حمله موشکی روس‌ها به یک مرکز خرید

ادامه تصرفات روسیه در خاک اوکراین؛ نیروهای پوتین آتش جنگ را بر جبهه‌های شرقی متمرکز کردند