واکنشها به نتایج انتخابات محلی فرانسه

واکنشها به نتایج انتخابات محلی فرانسه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج دور اول انتخابات محلی فرانسه گویای گرایش بیشتر رای دهندگان به حزب راست میانه «او ام پ» به رهبری نیکولا سارکوزی بود. این حزب و متحدانش توانستند

آگهی

نتایج دور اول انتخابات محلی فرانسه گویای گرایش بیشتر رای دهندگان به حزب راست میانه «او ام پ» به رهبری نیکولا سارکوزی بود.

این حزب و متحدانش توانستند با کسب ۲۹.۴ درصد آراء جایگاه نخست را در این انتخاب کسب کنند.
حزب جبهه ملی فرانسه به رهبری مارین لوپن با ۲۵ درصد آرا و حزب سوسیالیست فرانسه که اکنون در قدرت است به تنهایی ۲۱.۸۵ درصد آرا و با همراهی دیگر احزاب چپ ۲۸.۶۶ درصد آراء را بدست آوردند.

تحلیلگران می گویند که با این نتیجه، پیشرفت راست افراطی متوقف شده است. نظرسنجی ها پیش تر نشان می داد که جبهه ملی می تواند نتایج بهتری از انتخابات پارلمانی اروپا کسب کند که در آن انتخابات هم حزب مارین لوپن توانست ۲۵ درصد آرا را بدست آورد.

مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه گفت: «بوضوح گفتم که ۲۰ درصد نتیجه خوبی است و ۲۵ درصد یک پیروزی بشمار می رود، زیرا ما بدون داشتن مقام رسمی محلی، موفق شدیم در انتخابات محلی همان نتیجه را کسب کنیم که در انتخابات اروپا که یک انتخابات ملی فوق العاده بود. ما ۳۶۰ هزار رای بیشتر از انتخابات اروپا کسب کرده ایم که موفقیت بزرگی است.»

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری سوسیالیست فرانسه و حزب متبوعش به دور دوم انتخابات چشم دوخته اند و مانوئل والس، نخست وزیر در پی تشکیل اتحادی از چپها برای دور دوم است. این درحالی است که مارین لوپن با اشاره به نتایج انتخابات، خواستار استعفای نخست وزیر شده است.

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه گفت: «دور دوم انتخابات پیش روی ماست، باید کسانی را که از رای دادن خودداری کرده اند، بسیج کنیم و احزاب چپ را که بسیار پراکنده هستند و در دور اول بسیار متفرق کار کردند، با هم متحد کنیم، برای اینکه بتوانیم حداکثر مناطق و شهرستان ها را برای چپ حفظ کنیم. تجزیه و تحلیل ها و محاسبه دستاوردها فقط در شب دور دوم انتخابات امکان پذیر است.»

دور دوم انتخابات محلی فرانسه روز یک شنبه آینده ۲۹ مارس برگزار می شود. برای نخستین بار در این انتخابات رای دهندگان بجای رای دادن به نامزدهای منفرد، الزاما باید به یک زن و مرد رای دهند، روشی که در پی اجرای برابری جنسیتی جدی تر در سیاستگذاری محلی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جلسه مخفیانه گروه‌های افراطی‌ آلمان بر سر اخراج مهاجران صدای رهبر راست‌های فرانسه را هم درآورد

تظاهرات ضدیهودی‌ستیزی در مأمن بزرگترین جامعه یهودیان اروپا؛ ماکرون حاضر نشد، ملانشون بایکوت کرد

نگاه متفاوت احزاب فرانسه به راهپیمایی علیه یهودستیزی