Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

درگذشت بنیانگذار سنگاپور نوین در سن ۹۱ سالگی

درگذشت بنیانگذار سنگاپور نوین در سن ۹۱ سالگی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لی کوان ییو رهبر استقلال سنگاپور که بیش از ۳۱ سال سکان هدایت این کشور را بر عهده داشت، روز دوشنبه در سن ۹۱ سالگی درگذشت. با اینکه از آقای لی به دلیل

آگهی

لی کوان ییو رهبر استقلال سنگاپور که بیش از ۳۱ سال سکان هدایت این کشور را بر عهده داشت، روز دوشنبه در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

با اینکه از آقای لی به دلیل اعمال محدودیتهایی در زمینه آزادی بیان و سرکوب مخالفان انتقاد شده است، از وی همچنین به عنوان طراح سنگاپور مدرن و معمار رفاه و ثبات در این کشور نام برده می شود. او سنگاپور را از یک شهر بندری توسعه نیافته به یکی از مهمترین مراکز تجارت جهانی تبدیل کرد.

وی یک سیاستمدار تاثیرگذار در سیاست خارجی نیز بود و از جمله، روابط کشورش با ایالات متحده آمریکا و چین را توسعه داد.

هنگ لی، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «آقای لی کوان ییو یک سیاستمدار منحصر به فرد و با نفوذ در آسیا بود. او توانست بین ارزش های شرقی و دیدگاههای بین المللی تعادل بوجود بیاورد. او معمار و بنیانگذار روابط چین و سنگاپور بود و مدتها به ترویج همکاری های متقابل و سودمند میان دو کشور پرداخت و سهم تاریخی برای ایجاد و توسعه روابط چین و سنگاپور دارد.»

لی کوانه ییو، نخستین دبیر کل «حزب خلق» سنگاپور شد و بین سالهای ۱۹۵۹ تا ۱۹۹۰ میلادی با پیروزی در هشت انتخابات پیاپی، نخست وزیر سنگاپور ماند.

او همچنین مذاکرات استقلال از بریتانیا و جدایی از مالزی را برای کشورش هدایت کرد.

مردم سنگاپور به مدت یک هفته می توانند در کاخ ریاست جمهوری در مقابل تابوت آقای لی ادای احترام کنند. مراسم تشییع او روز یکشنبه برگزار خواهد شد.

یک شهروند سنگاپوری گفت: «بسیار غم انگیز است که او نتوانست تا نهم اوت زندگی کند و پنجاهمین سالگرد تاسیس سنگاپور را ندید. واقعا متاثرم.»

مجمع الجزایر سنگاپور با کمی بیش از چهار میلیون نفر جمعیت و مساحتی کمتر از شهر برلین با مردی خداحافظی می کند که توانست این کشور کوچک را به یک قدرت اقتصادی و توریستی بزرگ در قاره آسیا تبدیل کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شامپانزه عزاداری که ۳ ماه است نوزاد مرده‌ خود را رها نمی‌کند

جنجال فیلم علی عباسی در بحبوحه کارزار انتخاباتی آمریکا؛ ستاد ترامپ: شکایت می‌کنیم

زبان روسی و اصلاحات قضایی در گاگائوزیا؛ چالش‌های جدیدی که دولت مولداوی با آنها مواجه است