انتقاد شدید گزارشگر سازمان ملل از وضع حقوق بشر و افزایش اعدام ها در ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتقاد شدید گزارشگر سازمان ملل از وضع حقوق بشر و افزایش اعدام ها در ایران

احمد شهید گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران با انتقاد شدید از ادامه نقض حقوق بشر در ایران گفته است که وضع حقوق بشر در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی بد تر شده است. یک هفته قبل سازمان عفو بین الملل نیز اظهار نظر مشابهی کرده بود.

این گزارشگر ویژه که برای شرکت در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر در ژنو بسر می برد، روز دوشنبه ۲۵ اسفندماه در یک کنفرانس خبری، از افزایش تعداد اعدام ها اظهار نگرانی کرد و گفت تنها ظرف دو ماه اول سال میلادی جاری بیش از ۲۰۰ نفر در ایران اعدام شده اند. احمد شهید آمار اعدام در سال ۲۰۱۴ را نیز بیش از ۷۵۰ مورد و در مقایسه با آمار سالیانه طی ۱۲ سال قبل از آن بی سابقه دانست.

گزارشگر سازمان ملل، وضعیت حقوق بشر در ایران به ویژه در مورد تشکل های مدنی و نهاد ها و فعالان حقوق بشر و نیز احزاب سیاسی را، از آغاز دوره ریاست جمهوری حسن روحانی تا کنون بد تر از قبل ارزیابی کرده است.

احمد شهید که از سال ۲۰۱۱ از سوی سازمان ملل به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران تعیین شده، هنوز اجازه سفر به ایران را نیافته، با این حال پس از آغاز به کار دولت روحانی برخی مسئولان وزارت خارجه جمهوری اسلامی در باره گزارش سالانه احمد شهید چند نوبت با او ملاقات کرده اند.

گزارشگر سازمان ملل در گزارش سالانه خود که به بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر ارائه کرده، گفته که اگر چه نیمی از اعدام ها مربوط به جرائم مواد مخدر است اما غالب موارد اعدام خارج از استانداردهای بین المللی در خصوص جرائم جدی است.

تازه ترین اجرای احکام اعدام در ایران مربوط به اعدام شش زندانی کرد سنی مذهب است که روز ۱۳ اسفندماه اتفاق افتاد و انتقاد شدید نهادهای مدافع حقوق بشر را برانگیخت. اتهام این شش زندانی اعدام شده (حامد احمدی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، کمال ملایی، صدیق محمدی و هادی حسینی) در مورد چهار نفر اول «محاربه از طریق هواداری از احزاب کرد مخالف دولت» و در مورد دو نفر دیگر «ارتباط با گروه های سلفی» بوده است. سازمان عفو بین الملل و کمپین بین المللی حقوق بشر این اتهام ها را ناروشن و روند قضایی رسیدگی به پرونده اعدام شدگان را دارای ابهامات بسیار دانسته اند.

احمد شهید گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر در ایران، در گزارش اخیر خود بر بازداشت های خودسرانه از جمله حصر سه ناراضی سیاسی یعنی مهدی کروبی، میر حسین موسوی و زهرا رهنورد و نیز بازداشت چند روزنامه نگار، وکیل دادگستری و فعال دانشجویی که قبلا گزارش آن ها را به «گروه کاری بازداشت های خودسرانه سازمان ملل» فرستاده تاکید کرده است.

او در این گزارش خواهان لغو قوانین ناقض آزادی بیان و رسانه ها، پایان دادن به سانسور سایت های اینترنتی و پخش پارازیت روی ماهواره ها و نیز خواستار آزاد کردن ۳۰ روزنامه نگار و وبلاگ نویس، ۱۰۰ شهروند بهایی و ۹۲ مسیحی نوکیش که در زندان بسر می برند شده است.