بیست و پنجمین سالروز استقلال لیتوانی از شوروی سابق

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بیست و پنجمین سالروز استقلال لیتوانی از شوروی سابق

مردم لیتوانی روز چهارشنبه به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد استقلال کشورشان به خیابان ها آمدند.

این مراسم در حالی برگزار شد که الحاق کریمه به روسیه و دخالت این کشور در اوکراین، باعث نگرانی سه کشور حوزه بالتیک شده است که مدت پنجاه سال تحت سلطه اتحاد جماهیر شوروی سابق قرار داشتند.

دالیا گریبائوسکایته، رییس جمهوری لیتوانی گفت: «ما امروز به همان وحدت و اتحاد بیست و پنج سال پیش نیاز داریم. چرا که صدای قدرت نمایی نظامی دوباره از همان سو شنیده شده و برای خفه کردن صدای آزادی از اسلحه استفاده می شود.»

ویتائوتاس لاندسبرگیس، اولین رییس جمهوری لیتوانی و نماد استقلال این کشور، هشدار داد که تلاش ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه برای بازگرداندن اتحاد جماهیر شوروی، می تواند به جنگ منجر شود.

او گفت: «اگر تجاوز دیوانه ها متوقف نشود و امپراتوری دوباره به مستعمرات سابق خود برگردد، داستان موفقیت ما ممکن است پایان یابد و به خاکستر تبدیل شود.»

سه کشور حوزه بالتیک که به اتحادیه اروپا و سازمان آتلانتیک شمالی، ناتو پیوسته اند، در صورت تهاجم روسیه روی کمک غرب حساب باز کرده اند. ایالات متحده آمریکا برای اطمینان بخشیدن به آنها، از استقرار سه هزار نیروی نظامی خود در این کشورها برای شرکت در یک رزمایش سه ماهه خبر داد.