Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

پرواز به دور دنیا با استفاده از انرژی خورشیدی

پرواز به دور دنیا با استفاده از انرژی خورشیدی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هواپیمای “سولار ایمپالس” اولین بار در سوم دسامبر ۲۰۰۹ پرواز آزمایشی خود را انجام داد. برتراند پیکار و آندره بورشبرگ، سازندگان این هواپیمای خورشیدی

آگهی

هواپیمای “سولار ایمپالس” اولین بار در سوم دسامبر ۲۰۰۹ پرواز آزمایشی خود را انجام داد. برتراند پیکار و آندره بورشبرگ، سازندگان این هواپیمای خورشیدی هستند که از سال ۲۰۰۳ ساختن آن آغاز شده است. اکنون و بعد از گذشت ۵ سال از نخستین پرواز آزمایشی، این دو خلبان ماجراجو، با مدل جدید این هواپیما به نام “سولار ایمپالس دو” پرواز خود به دور دنیا را آغاز کردند.

سولار ایمپالس ۲ بدون استفاده از هیچ نوع سوخت سنتی، پرواز می کند و برای تامین انرژی مورد نیاز، بیش از هفده هزار سلول خورشیدی به روی بدنۀ این هواپیما نصب شده است. سلولهای خورشید نصب شده به روی سولار ایمپالس به این هواپیما امکان می دهد با ذخیرۀ انرژی، در شب نیز همانند روز به پرواز درآید.

سولار ایمپالس دو به چهار موتور مجهز هست و در ژوئن سال گذشته، نخستین پرواز آزمایشی خود را بر فراز سوییس انجام داد. قدرت این چهار موتور با یک موتورسیکلت برابری می کند.

طول بالهای سولار ایمپالس دو، ۷۲ متر است که فقط چند متر از بالهای یک هواپیمای مسافربری ایرباس کوچکتر است. این هواپیمای خورشیدی همچنین بسیار سبک ساخته شده و ۲۳۰۰ کیلو وزن دارد که هدایت آن را آسانتر می کند.

کار ساخت سولار ایمپالس ۲ دوازده سال طول کشیده و نخستین مرحله از سفر پرماجرای آن به دور دنیا روز دوشنبه، یکشنبه هشتم مارس، از ابوظبی آغاز شد. مقصد بعدی این هواپیمای خورشیدی، مسقط پایتخت عمان عنوان شده است.

برتراند پیکار، یکی از سازندگان و خلبانهای سولار ایمپالس مسیر پرواز به دور دنیا را اینگونه شرح می دهد: “ما ابتدا از ابوظبی به سمت هند و بعد چین می رویم. هر کدام از این مراحل پرواز ۲۴ ساعت طول خواهد کشید. بعد از آن، نوبت گام بلند است که باید به سمت هاوایی برداریم و بعد آمریکا را پشت سر خواهیم گذاشت. بعد از پرواز برفراز اطلس و جنوب اروپا، از شمال آفریقا به پرواز ادامه خواهیم داد و بعد از پروازی طولانی دوباره به ابوظبی برمی گردیم تا دایرۀ پرواز به دور دنیا را کامل کنیم.”

سولار ایمپالس ۲ یک کابین خلبانی دارد و هر کدام از این دو خلبان در مسیر پرواز به دور دنیا این هواپیما را بنوبت هدایت خواهند کرد. ارتفاع در نظر گرفته شده برای این هواپیمای خورشیدی ۸۵۰۰ متر در روز و ۱۵۰۰ متر در شب اعلام شده است. کابین خلبان کوچک است و برتراند و آندره از مدت ها پیش، با تمرین های فیزیکی و ذهنی از جمله یوگا خود را برای این ماجراجویی آماده کرده اند.

آندره بورشبرگ، یکی از دو خلبان و سازندۀ سولار ایمپالس دو می گوید: “ما برای خواب و استراحت برنامه ریزی کرده ایم. حداکثر ۲۰ دقیقه بین تماس هایمان با مرکز کنترل وقت داریم تا استراحت کنیم. بعد باید نقشۀ راه را کنترل کنیم و از خوب کار کردن همه چیز مطمئن شویم. بعد یک استراحت ۲۰ دقیقه ای دیگر و به همین روال ادامه می دهیم.”

این دو خلبان ماجراجو، هدف از ساخت سولار ایمپالس و پرواز با آن را تشویق مردم به استفاده از انرژی های جایگزین و طبیعی عنوان می کنند و می گویند می خواهند به همه نشان بدهند که می توان از این انرژی ها از جمله انرژی خورشیدی برای آسیب رساندن کمتر به زمین و محیط زیست استفاده کرد.

سولار ایمپالس در مجموع ۲۵ روز و شب در پرواز خواهد بود و این سفر ۵ ماه طول خواهد کشید. در این مدت، این هواپیمای خورشیدی مسافت ۳۵ هزار کیلومتر را بدون استفاده از هیچ نوع سوختی پشت سرخواهد گذاشت. چندین سازمان در طراحی، ساخت و پروژۀ پرواز سولار ایمپالس ۲ مشارکت داشته اند. یک تیم از متخصصان نیز از موناکو به طور ۲۴ ساعته، با خلبان های این هواپیما در ارتباط خواهند بود و علاقمندان می توانند بطور مستقیم پرواز این هواپیما و وقایعی را که در جریان این سفر رخ می دهد، از طریق سایت سولار ایمپالس ۲ دنبال کنند.

دست کم ۱۳۰ نفر این دو خلبان را در پرواز به دور دنیا همراهی می کنند که به دو دسته تقسیم می شوند؛ گروهی متشکل از ۶۵ نفر در جریان پرواز سولار ایمپالس ۲ این هواپیما را بمنظور تامین نیازهای لجستیکی در طول پرواز و در فرودگاههای مقصد همراهی خواهند کرد. گروه دوم نیز در مرکز کنترل موناکو ارتباط دائم با این دو خلبان را طی ۵ ماه بمنظور هدایت بهتر بعهده خواهند داشت.

برای ساخت سولار ایمپالس ۲ بیش از ۶۸ میلیون یورو بودجه صرف شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محققان سوئیسی ادعا می‌کنند ژلی اختراع کرده‌اند که نوشیدن الکل برای بدن را بی‌ضرر می‌کند

زنان سوئیسی برنده پرونده مهم تغییرات آب و هوایی در دادگاه حقوق بشر اروپا شدند

سوئیس در پی بحث‌های مرتبط با جنگ اوکراین سیاست بی‌طرفی خود را به همه‌پرسی می‌گذارد