Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فهرست مشترک احزاب عرب اسراییل در انتخابات پارلمانی

فهرست مشترک احزاب عرب اسراییل در انتخابات پارلمانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخابات زودهنگام برای پارلمان اسراییل روز هفدهم مارس برگزار می شود و حضور احزاب عرب اسراییل می تواند این انتخابات را تحت الشعاع قرار دهد. ائتلاف

آگهی

انتخابات زودهنگام برای پارلمان اسراییل روز هفدهم مارس برگزار می شود و حضور احزاب عرب اسراییل می تواند این انتخابات را تحت الشعاع قرار دهد. ائتلاف احزاب مهم عرب به یک چالش جدید احزاب یهودی تبدیل شده و با توجه به جمعیت عرب در این کشور، ممکن است کرسی های بیشتری در اختیار ائتلاف اعراب قرار گیرد.

تصمیم حضور در یک فهرست مشترک از سوی احزاب عرب اسراییل پس از آن گرفته شد که به پیشنهاد آویگدر لیبرمن، وزیر خارجۀ این کشور سقف آرای ورود به پارلمان برای هر حزب، از دو درصد به ۵/۳ درصد افزایش یافت.

احزاب عرب اسراییل برای این انتخابات متحد شده و لیست مشترکی را تحت عنوان “عرب متحد” ارائه داده اند. یکی از مشهورترین چهره های این اتحاد، حنین زوابی، نمایندۀ حزب “بلد” یا سرزمین در پارلمان اسراییل است که به خاطر سخنرانی هایش بر سر مسئلۀ فلسطین مشهور است. وی تاکنون بارها برای همین موضع گیری ها از سوی تندروهای یهودی مورد حمله قرار گرفته که از آنجمله می توان به حملۀ یک دانشجوی اسراییلی در جریان سخنرانی در دانشگاهی در اورشلیم اشاره کرد.

حنین زوابی در یکی از نطق های خود، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور را نژادپرست نامید که سیاست های آپارتاید را به اجرا می گذارد. وی در مورد حضور در این انتخابات می گوید: “ما در حال به چالش کشیدن تبعیض توسط صهیونیست ها هستیم که این دولت بعنوان یک دولت یهودی به اجرا می گذارد و یهودیان را نسبت به فلسطینی ها در اولویت قرار می دهد. ما صاحبان این سرزمین و بومیان فلسطینی هستیم و با این دیدگاه در کنست شرکت می کنیم.”

تاکنون احزاب عرب اسراییل به صورت جداگانه در انتخابات پارلمان شرکت می کردند اما با این ائتلاف عرب متحد می توانند آرای بیشتری به دست بیاورند و در نتیجه کرسی های بیشتری را در “کنست” از آن خود کنند.

در حال حاضر، اعرابی که بعد از تاسیس این کشور در سال ۱۹۴۸ در اراضی اشغالی مانده اند، عرب اسراییلی تلقی می شوند و نزدیک به یک و نیم میلیون نفر از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. این میزان، ۲۰ درصد از جمعیت کل اسراییل را تشکیل می دهند و اکثریت آنها نیز مسلمان هستند.

پارلمان این کشور ۱۲۰ نماینده دارد که از این میان، تنها یازده کرسی در اختیار احزاب عرب اسراییل است. ضمن آنکه، اعراب اسراییل کمتر از دیگران در رای گیریها شرکت می کنند. در انتخابات سال ۲۰۱۲، ۵۶ درصد از اعراب در این انتخابات شرکت کرده بودند در حالیکه ۶۷ درصد از شرکت کنندگان یهودیان اسراییل بودند.

اسامه کاهاویش، یکی از نامزدهای لیست مشترک عرب متحد در این انتخابات می گوید: “اگر اعراب به پای صندوق های رای بروند و به لیست متحد رای بدهند، و در صورتیکه این ائتلاف بتواند به ۱۵ کرسی یا حتی بیشتر دست یابد، یک گام تاریخی برداشته می شود. این امر می تواند به بیشتر شدن نقش اعراب در پارلمان، قانونگذاری و بودجه کمک کند و همۀ اینها با زندگی شهروندان عرب در این کشور ارتباط مستقیم دارد.”

آیمن عوده، رییس فهرست مشترک اعراب برای این انتخابات است و به دلیل محبوبیت در میان اعراب اسراییل می تواند آرای خوبی را برای این ائتلاف کسب کند. وی نیز در سخنانی اظهار امیدواری کرده که کرسی های بیشتر به اعراب امکان جلوگیری از روی کار آمدن یک دولت راستگرا در اسراییل به رهبری بنیامین نتانیاهو یا اویگدور لیبرمن را بدهد. این دو بارها از نگرانی خود در مورد حضور نمایندگان عرب در پارلمان اسراییل سخن گفته اند.

وزیر امور خارجۀ اسراییل که یکی از اعضای تندروی دولت و خواستار اخراج اعراب اسراییل است، در یک مناظرۀ تلویزیونی، رییس فهرست مشترک اعراب را ستون پنجم خواند و او را نمایندۀ تروریسم در پارلمان اسراییل دانست.

در مقابل، رییس فهرست مشترک اعراب و دبیر کل جبهۀ دمکراتیک برای صلح نیز با بیان اینکه اویگدور لیبرمن واژۀ دموکراسی را در انتخابات پیش رو بدنام می کند، از حضور چنین تندورهایی ابراز نگرانی کرد.

این انتخابات در حالی برگزار می شود که نظرسنجی ها از کاهش محبوبیت حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو خبر می دهد. طی روزهای اخیر، چندین تظاهرات از سوی مردم اسراییل در مخالفت با سیاست های وی برگزار شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن ۸ نظامی اسرائیلی در جنوب غزه؛ جنجال بر سر قانون معافیت از خدمت حریدی‌ها بالا می‌گیرد

گالانت فرانسه را به اتخاذ «سیاست‌های خصمانه» در قبال اسرائیل متهم کرد

جزئیات عملیات آزادسازی گروگان‌ها؛ چگونه نیروهای ویژه ارتش اسرائیل به عمق غزه نفوذ کردند؟