Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

«آمریکا عملیات زمینی علیه داعش را به ایران واگذار کرده است»

«آمریکا عملیات زمینی علیه داعش را به ایران واگذار کرده است»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برای بررسی حضور نظامی ایران در عملیاتی که با هدف خارج کردن شهر تکریت از کنترل نیروهای داعش آغاز شده، ماریا سرسالاری، مدیر یورونیوز فارسی، با دکتر

آگهی

برای بررسی حضور نظامی ایران در عملیاتی که با هدف خارج کردن شهر تکریت از کنترل نیروهای داعش آغاز شده، ماریا سرسالاری، مدیر یورونیوز فارسی، با دکتر هوشنگ حسن یاری، استاد کالج نظامی سلطنتی کینگستون در کانادا، از طریق اسکایپ گفتگویی انجام داده است:

یورونیوز: ایران شاید طی جنگ هشت ساله با عراق هم، هیچگاه تصور آن را نمی کرد که تا این حد به شهر تکریت، زادگاه صدام حسین نزدیک شده باشد. خوب این بار در قالب عملیات آزادسازی با همکاری نیروهای عراقی. ابعاد حضور نظامی ایران در عراق و بخصوص در این عملیات چه حد است؟

هوشنگ حسن یاری: از نظر تعداد نیروها، اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی آنچه که مهم و مسلم است این است که فرماندهی بخش اعظمی از این عملیات را ایرانی ها بر عهده دارند، چه از طریق حضور سردار سلیمانی و چه دیگر سرداران سپاه و همینطور نیروهای سپاه. در نتیجه می شود گفت که عمده بار طرح ریزی این عملیات به دوش سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران است.

یورونیوز: آیا این نیرویی که حالا گردآمده، توانایی بیرون راندن داعش از تکریت را خواهد داشت؟

هوشنگ حسن یاری: از نظر رقمی اگر نگاه بکنیم، چنین خواهد بود بخاطر اینکه نیروهای عراقی در مجموع تخمین زده شده که حدود سی هزار نیرو هستند، سی هزار بسیار مهم است و در کنار این نیروها، نیروهای کمکی، چه حزب الله لبنان و چه سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، در نتیجه این نیروها از نظر تعداد قادر هستند، منتهی بایستی دید که آیا این نیروها توانایی رزمی را دارند یا نه، بخاطر اینکه عمده این نیروها، نیروهای بسیج هستند، نیروهای غیرنظامی کارناآزموده، و کسانی هستند که بیشتر بر مبنای اعتقاداتی که دارند، وارد این جنگ شده اند و جالب این خواهد بود که ببینیم که در این جنگ اعتقادی بنوعی، بخاطر اینکه نیروهای داعش هم از چنین نیرویی برخوردار هستند…، بایستی دید که این دو نیرو به چه شکلی با هم خواهند جنگید و در نهایت چه نیرویی غالب خواهد شد.

یورونیوز: فرسایشی شدن این حمله چه پیامدهایی خواهد داشت؟

هوشنگ حسن یاری: ببینید، اگر که این جنگ فرسایشی بشود، معنایش این خواهد بود که تلفات نیروهای عراقی بخصوص بییشتر خواهد شد بخاطر اینکه از نظر تعداد، از نیروهای داعش بیشتر هستند و مساله شاید مهمتر، این خواهد بود که این فتح تکریت یا عدم توانایی فتح تکریت پیام بسیار روشنی خواهد بود برای آنچه در موصل احتمالا خواهد گذشت.

یورونیوز: لوید آستین، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه گفته که نیروهای او با تهران هماهنگی نکرده اند، اما فعالیتهای ایران را تحت نظر داشته اند. با این حساب، می شود گفت آمریکا عملا آن بخش از قضیه را، یا عملیات زمینی را طبق یک توافق نانوشته به ایران واگذار کرده است؟

هوشنگ حسن یاری: بطور قطع چنین است. چیزی که مهم است این است که تابحال دیده نشده که بین این دو نیرو، نیروهای آمریکایی و ایرانی، جنگی در بگیرد یا نبردی در بگیرد. معنایش این است که این هماهنگی وجود دارد. بحث قسمت دوم سوال جنابعالی که خیلی مهم است این است که آیا آمریکا عملیات زمینی را به ایران واگذار کرده؟ بطور قطع چنین هست، بخاطر اینکه آمریکا حاضر نیست که نیروهای زمینی خود را وارد عراق و سوریه بکند و در نتیجه، از هر نیروی دیگری، چه نیروهای ایرانی باشند، چه عراقی و یا پیشمرگه های کرد بطور قطع، حضور اینها را به دیده خوب می نگرد و این حضور بطور قطع به آن استراتژی نهایی آمریکا که شکست داعش هست، کمک می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد

مجلس عراق قانون مجازات ۱۵ سال زندان برای همجنسگرایی را تصویب کرد

اینفلوئنسر عراقی و ستاره «تیک تاک» به ضرب گلوله در بغداد کشته شد