انتقاد وزرای خارجه ایران و آمریکا از فشارهای بیرونی بر روند مذاکرات اتمی

انتقاد وزرای خارجه ایران و آمریکا از فشارهای بیرونی بر روند مذاکرات اتمی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مذاکرات دو جانبه مقام های آمریکایی و ایرانی بر سر برنامه هسته ای ایران دیروز چهارشنبه در سوئیس پایان یافت و از سرگیری آن به ده روز دیگر موکول شد. جان

درخواست از ایران برای اینکه صرفا تسلیم شود، اصلا یک طرح نیست و هیچیک از شرکا در گروه ۵+۱ ما را در این زمینه حمایت نخواهند کرد.

مذاکرات دو جانبه مقام های آمریکایی و ایرانی بر سر برنامه هسته ای ایران دیروز چهارشنبه در سوئیس پایان یافت و از سرگیری آن به ده روز دیگر موکول شد.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا فشارهای بیرونی را عاملی در منحرف کردن مذاکرات از مسیر دستیابی به توافق نمی داند.

او پس از مذاکره با همتای ایرانی خود گفت: «می دانیم که کسی هیچ جایگزین مناسب و پایدارتری برای جلوگیری ایران از دست یافتن به سلاح هسته ای ارائه نکرده است. درخواست از ایران برای اینکه صرفا تسلیم شود، اصلا یک طرح نیست و هیچ یک از شرکا در گروه ۵+۱ ما را در این زمینه حمایت نخواهند کرد.»

اشاره آقای کری به موضع سرسختانه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل است که روز سه شنبه در کنگره آمریکا سخنرانی جنجالی ای ایراد کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران بر این باور است که در مذاکرات پیشرفت هایی حاصل شده اما اختلافات و تصمیم گیری های مهم و دشوار باقی مانده است.

او نیز با اشاره به فشارهای اسرائیل بر این مذاکرات گفت:«شکافهای جدی ای وجود دارد که باید رفع شود. اما این بدان معنا نیست که نمی توانیم به جلو حرکت کنیم. مشکل جدی فشارهای زیادی است که از سوی جنگ طلبان بر مذاکرات تحمیل می شود.»

سخنان بنیامین نتانیاهو که توافق هسته ای گروه ۵+۱ با تهران را به مثابه دستیابی ایران به سلاح هسته ای تلقی می کند، با انتقاد تند مقامها و رسانه های این کشور روبرو شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید

از محتوا و جزئیات مصوبه مجلس ایران در مورد عفاف و حجاب چه می‌دانیم؟

سرگئی شویگو در تهران؛ وزارت دفاع روسیه: این سفر مرحله مهمی در توسعه همکاری‌های نظامی دو کشور است