ادعاهای نتانیاهو در مورد تهدید اتمی ایران ادامه دارد

ادعاهای نتانیاهو در مورد تهدید اتمی ایران ادامه دارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بهبود روابط ایران با کشورهای غربی به نفع اسراییل نخواهد بود. به همین دلیل است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، در پی هر دور مذاکرات اتمی

آگهی

بهبود روابط ایران با کشورهای غربی به نفع اسراییل نخواهد بود. به همین دلیل است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، در پی هر دور مذاکرات اتمی عصبانیت خود را از گامهای رو به جلو در این پرونده مهم میان گروه ۵+۱ نشان می دهد. اوج این خشم بعد از گفتگوی تلفنی باراک اوباما و حسن روحانی، روسای جمهوری آمریکا و ایران بود.

بعد از این اتفاق، نخست وزیر اسراییل در سخنانی اعتراضی گفت: “ایران در این مرحله به هر چه که خواسته دست یافته است اما در مقابل هیچ چیز نمی دهد. من مصرانه از جان کری می خواهم که هیچ توافقی را امضا نکند. برای یک معامله خوب باید صبر کند اما این یک توافق خیلی بد است.”

تا پیش از بیست و هفتم نوامبر سال ۲۰۱۳، روابط ایران و آمریکا از زمان انقلاب ایران، تا به این حد بی واسطه نبوده است اما گفتگوی تلفنی روسای جمهوری دو کشور، نگرانی اسراییل از احتمال مستقیم شدن روابط ایران و آمریکا را در پی داشت. در پی همین نگرانی است که مقامات تندروی اسراییل که یکی از مهمترین متحدان آمریکا نیز هست، سعی می کنند با نشان دادن نارضایتی خود از این اقدامات، دولت این کشور را تحت فشار قرار بدهند. در این میان، بنیامین نتانیاهو از هر فرصتی برای تکرار خطر دستیابی ایران به بمب اتمی و معرفی این کشور به عنوان یک تهدید برای جهان استفاده می کند.

“اینکه ایران در فرصت کوتاهی می تواند اورانیوم خود را تا ۹۰ درصد غنی کند“، “زمان می گذرد” و “ایران به زودی سلاح اتمی می سازد” در تمام سخنرانی های او تکرار می شود.

بنیامین نتانیاهو که به وی لقب “بی بی بمب” داده اند، روز بیست و هفتم سپتامبر سال ۲۰۱۲ در خلال یک سخنرانی در مجمع عمومی، با قاطعیت گفت که ایران در کمتر از یکسال آینده به سلاح اتمی دست خواهد یافت. وی با نشان دادن یک نقاشی به حاضران، سعی داشت نشان بدهد که ایران در چه سطحی از غنی سازی اورانیوم قرار دارد و حداکثر تا تابستان ۲۰۱۳، اورانیوم غنی شدۀ لازم برای ساخت یک نخستین بمب اتمی را تامین خواهد کرد.

این اخطارهای مکرر طی سالهای اخیر در مورد اینکه ایران با بمب اتمی فاصله زیادی ندارد، خودبخود موجب کاهش اعتبار نخست وزیر اسراییل شده است، بویژه آنکه، افشای اسناد موساد توسط تلویزیون الجزیره و روزنامۀ گاردین مبنی بر اینکه ایران در آستانۀ دستیابی به بمب اتمی نیست، سخنان بنیامین نتانیاهو را زیر سوال می برد. یکی از اهداف اصلی اسراییل و بویژه نخست وزیر این کشور، ممانعت از برقراری روابط میان ایران و کشورهایی است که به نوعی متحد اسراییل محسوب می شوند.

بهبود روابط این دو کشور می تواند به تنها ماندن اسراییل در ادامۀ سیاست های ایران ستیزی خود منجر شود و توازن قدرت در منطقه را نیز به هم بزند. بنیامین نتانیاهو با تکرار سخنان خود در کنگرۀ آمریکا در مورد اینکه ایران یک تهدید اتمی است به سیاست بی فایدۀ سالهای اخیر خود ادامه می دهد. این موضعگیری دیگر با استقبال از سوی کشورهای غربی روبرو نمی شود و حتی باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا که نسبت به دعوت از نخست وزیر اسراییل از سوی کنگرۀ این کشور ابراز نارضایتی کرده بود، بر عدم توافق دولت آمریکا با بنیامین نتانیاهو در مورد فعالیت اتمی ایران و راهکارهای رسیدن به هدف نهایی در این پرونده تاکید کرده است.

بیش از بیست سال است که بنیامین نتانیاهو به سیاست دروغگویی در مورد فعالیت اتمی ایران ادامه می دهد. او در انتخاباتی که قرار است در روز هفدهم مارس برگزار شود، ایران و تهدید اتمی این کشور را در مرکز کارزار خود قرار داده اما با توجه به شواهد اخیر، به نظر می رسد تکرار شعار تهدید ایران دیگر کمک زیادی به وی نمی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از گردان اسرائیلی «نتزاه یهودا» چه می‌دانیم؟ چرا آمریکا به دنبال تحریم آن است؟

رئيس اطلاعات ارتش اسرائيل به دلیل «شکست اطلاعاتی در حمله حماس» از سمت خود کناره‌گیری کرد

اسرائیل سفرای کشورهای حامی عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد را احضار کرد