Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سفرهیات آمریکایی به کوبا، دو کشور به هم نزدیک تر می شوند

سفرهیات آمریکایی به کوبا، دو کشور به هم نزدیک تر می شوند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روابط دیپلماتیک میان آمریکا و کوبا از سال ۱۹۶۱ قطع شد و اکنون دو کشور بعد از پنجاه و چهار سال، مذاکرات برای از سرگیری این روابط را آغاز کرده اند

آگهی

روابط دیپلماتیک میان آمریکا و کوبا از سال ۱۹۶۱ قطع شد و اکنون دو کشور بعد از پنجاه و چهار سال، مذاکرات برای از سرگیری این روابط را آغاز کرده اند. نخستین گام برای این مذاکرات با سفر هیاتی از کوبا به واشنگتن برداشته شد و موج شادی در میان مردم کوبای کمونیست را به دنبال داشت. تحریم ها طی این نیم قرن گذشته، این کشور را به یکی از فقیرترین کشورهای آمریکای لاتین تبدیل کرده بود و امید به آینده ای بهتر با پایان دادن به جنگ سرد میان کوبا و آمریکا، جوانان را در هاوانا به خیابان ها کشاند.

قطع روابط دیپماتیک میان کوبا و آمریکا اندکی بعد از انقلاب کمونیستی در این کشور به رهبری فیدل کاسترو و علیه دولت دیکتاتوری باتیستا صورت گرفت. با اجرای سیاست ملی کردن صنایع در کوبا و توقیف سرمایه های وابسته به موسسات و سرمایه گذاران آمریکایی یکسال بعد از این انقلاب، اختلافات میان دو کشور آغاز شد و با جنگ در خلیج خوک ها این اختلافات بالا گرفت. این امر با آغاز تحمیل تحریم ها علیه کوبا بود.

طی این سالها، حکومت کمونیستی فیدل کاسترو روابط خود با شوروی سابق را نزدیک تر کرد. وجود یک دولت کمونیست آنهم در نزدیکی مرزهای آمریکا که درگیر جنگ سرد با شوروی سابق بود، برای این کشور قابل قبول نبود. آمریکا تلاش می کرد به هر نحوی از این امر جلوگیری کند.

با اینحال، دیپلماسی این کشور در مقابل کوبایی که به یکی از الگوهای انقلابیون در سراسر دنیا بدل شده بود، موفق نبود. موافقت دولت کوبا در سال ۱۹۶۲ با ارسال موشک های اتمی شوروی و استقرار آنها در کوبا دشمنی میان واشنگتن و هاوانا را به اوج خود رساند. هر چند این تنش سرانجام با موافقت شوروی سابق برای برچیدن این موشک ها به پایان رسید اما به بدتر شدن روابط شرق و غرب در طی سال های جنگ سرد انجامید.

طی این سالها، تنش های دیپلماتیکی و قانونی زیادی از جمله بر سر مهاجران کوبایی که به آمریکا می گریزند، اتفاق افتاده است که می توان به داستان پسرکی به نام الیاس گونزالس اشاره کرد که استرداد وی به کوبا، سروصدای زیادی به راه انداخت.

کناره گیری فیدل کاسترو از قدرت و جانشینی رائول برادر وی، موجب تلطیف سیاست های تندروی دو کشور نسبت به یکدیگر شد. حضور در مراسم خاکسپاری نلسون ماندلا فرصتی برای رهبران دو کشور بود تا با فشردن دست یکدیگر، از سرگیری روابط دیپلماتیک را به طور ضمنی نشان بدهند.

مذاکرات برای رسیدن به این هدف آغاز شده و بعد از اعزام هیاتی از کوبا به آمریکا، حالا هیات آمریکایی به هاوانا رفته است. کوبا برای آغاز این روابط خواهان حذف نام این کشور از لیست کشورهای حامی تروریسم و لغو کامل تحریم هاست. مذاکرات به این منظور ادامه دارد و دور نیست روزی که دو کشور دشمن دیروز، به دوستان امروز تبدیل شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای اتحادیه اروپا با اهدای کمک ۵ میلیارد یورویی به ارتش اوکراین موافقت کرد

دیپلمات باسابقه پیشین آمریکایی به جاسوسی برای کوبا اعتراف کرد

سفیر پیشین آمریکا به ۴۰ سال جاسوسی برای کوبا متهم شد