جلاد داعش جوانی «بسیار فروتن و مهربان» بوده است

جلاد داعش جوانی «بسیار فروتن و مهربان» بوده است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«جان جهادی»، جلاد داعش که تاکنون دست کم هفت گروگان آمریکایی، بریتانیایی و ژاپنی را سر بریده است کیست و چگونه فردی بوده است؟ بی بی سی و واشنگتن پست او

آگهی

«جان جهادی»، جلاد داعش که تاکنون دست کم هفت گروگان آمریکایی، بریتانیایی و ژاپنی را سر بریده است کیست و چگونه فردی بوده است؟

بی بی سی و واشنگتن پست او را «محمد اموازی» معرفی می کنند؛ جوانی ۲۶ ساله، متولد کویت، بزرگ شده در غرب لندن و فارغ التحصیل رشته برنامه نویسی رایانه ای از دانشگاه وست مینستر در سال ۲۰۰۹ میلادی.

عاصیم قریشی از بنیاد خیریه «کیج»، بنیادی که به مسلمانان درگیر با سازمانهای اطلاعاتی بریتانیا بلحاظ قضایی کمک می کند، «محمد اموازی» را جوانی توصیف می کند «بسیار مهربان، بسیار آرام و با زبانی بسیار ملایم» و «افتاده ترین» جوانی که می شناخته است.

وی می افزاید:«در حالی که تشابهات قابل توجهی بین مرد جوانی که من به یاد دارم و فردی که در ویدئو می بینیم وجود دارد اما نمی توانم صد در صد مطئمن باشم چرا که صورتش پوشیده است.»

آقای قریشی می گوید محمد اموازی برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ میلادی با «کیج» تماس گرفته است.

آقای اموازی در آن سال به «کیج» شکوه کرده و گفته بوده است که پس از پایان دانشگاه از سفر تانزانیا بازگردانده شده و در آمستردام توسط ماموران اطلاعاتی بریتانیا و هلند مورد باجویی قرار گرفته است.

پس از آن «محمد اموازی» سازمان اطلاعات بریتانیا را متهم کرده بوده است که مانع سفر او به زادگاهش کویت شده است.

آقای قریشی با اشاره به این موضوع می گوید محمد در آخرین ایمیلش به «کیج» نوشته بود «شغلی در کویت در انتظارم بود و ازدواجی تا زندگی را شروع کنم. اما اکنون احساس یک زندانی را دارم که در زندان نیست و لندن زندان اوست.»

آقای قریشی منتقد سیاست های مقامات بریتانیایی است که به نظر وی جوانان مسلمان بریتانیایی را به حاشیه می راند و به افراط گرایی می کشاند.

جان جهادی، محمد اموزای یا هر نام دیگری که جلاد داعش داشته باشد، نامی مردی است که با سر بریدن بیرحمانه گروگانان هراس آفرید، حملات هوایی ائتلاف بین الملل به مواضع دولت اسلامی در عراق و سوریه را به دنبال آورد و نفرت جهانیان به داعش را برانگیخت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«بیتل داعشی» در بریتانیا به ۸ سال زندان محکوم شد

روسیه از انجام «عملیات ضد تروریستی» در داغستان خبر داد

تبعات حمله تروریستی به کنسرتی در مسکو: کارگران مهاجر در حال فرار از روسیه هستند