قاضی آرژانتینی اتهام وارده به رئیس جمهور کریستینا در پرونده آمیا را رد کرد

قاضی آرژانتینی اتهام وارده به رئیس جمهور کریستینا در پرونده آمیا را رد کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک قاضی آرژانتینی، روز پنجشنبه اتهامات وارده به کریستینا فرناندز کریشنر، رئیس جمهوری این کشور را در پرده پوشیِ آنچه که از آن بعنوان نقش ایران در

آگهی

یک قاضی آرژانتینی، روز پنجشنبه اتهامات وارده به کریستینا فرناندز کریشنر، رئیس جمهوری این کشور را در پرده پوشیِ آنچه که از آن بعنوان نقش ایران در انفجار مرکز یهودیان بوینس آیرس (آمیا) نام برده می شود، رد کرد.

این اتهام از سوی آلبرتو نیسمن، دادستان آرژانتینی ایراد شده بود که ۱۸ ژانویه و ساعاتی پیش از آن که در پارلمان علیه خانم کریشنر شهادت دهد جسدش در آپارتمانش کشف شد.

علت مرگ آقای نیسمن ابتدا خودکشی اعلام شد اما بسیاری از آرژانتینی ها از جمله رئیس جمهوری باور ندارند که وی خودکشی کرده است.

آقای نیسمن معتقد بود مقام های آرژانتینی از جمله رئیس جمهوری در ازای معاملات کلان تجاری در صدد تبرئه ایران از اتهام دست داشتن در بمب گذاری سال ۱۹۹۴ میلادی در آمیا بوده اند که ۸۵ کشته برجای گذاشت.

استدلال خانم فرناندز کریشنر این است که ماموری خودسر اطلاعاتی نادرست و گمراه کننده را با هدف بی اعتبار کردن وی و دولتش در اختیار آقای نیسمن قرار داده و وی به این اطلاعات استناد کرده بوده است.

ایران هرگونه اتهام دست داشتن در این بمبگذاری را رد کرده است.

از سوی دیگر، نمایندگان آرژانتینی با رای به انحلال سازمان اطلاعات این کشور خواستار ایجاد نهاد جایگزینی برای این سازمان شده اند که در برابر پارلمان پاسخگو خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قاضی آرژانتینی: دادستان پرونده مربوط به ایران به قتل رسیده

رئیس جمهوری منتخب آرژانتین در آمریکا؛ برنامه سفر خاویر میلی چه بود؟

راه‌حل «دلاری‌سازی اقتصاد» برای مهار تورم آرژانتین عملی‌است؟؛ نگاهی به تجربه‌های مشابه آمریکای‌لاتین