نخست وزیر استرالیا خواستار عفو محکومان به اعدام در اندونزی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نخست وزیر استرالیا خواستار عفو محکومان به اعدام در اندونزی

نخست وزیر استرالیا چهارشنبه شب در گفتگو با جوکو ویدیدو، رئیس جمهوری اندونزی از وی خواست تا دو استرالیایی متهم به اعدام را عفو کند.

صدور حکم اعدام در اندونزی برای یازده تبعه خارجی از جمله دو استرالیایی، تلاش دیپلماتیک تونی ابوت را در پی داشته است. نخست وزیر استرالیا درباره گفتگو با رئیس جمهوری اندونزی به خبرنگاران گفت: «به نظرم این کار به دو جوان استرالیایی کمکی نمی کند که به صورت علنی محتوای گفتگو را بیان کنم. کافی است که بگویم رئیس جمهوری کاملا موضع ما را درک می کند.»

رئیس جمهوری اندونزی بر به اجرا گذاشتن حکم اعدام این یازده متهم به قاچاق موادمخدر تاکید کرده است. علاوه بر متهمان استرالیایی، اتباع فرانسه، برزیل و هلند نیز در میان محکومان هستند.

نخست وزیر استرالیا پیش تر همین تقاضا را با ابراز خشم بیان کرده بود. جاکارتا در پاسخ هشدار داده بود که تهدید زبان دیپلماسی نیست. ارماناتا نصیر، سخنگوی وزارت امورخارجه اندونزی گفت: «ما می خواهیم تاکید کنیم که این تلاش ها در چارچوب قوانین اندونزی صورت گرفته است.»

شش تن از جمله پنج تبعه خارجی در اندونزی روز هجدهم ژانویه به اتهام قاچاق موادمخدر اعدام شدند. این اتباع خارجی، شهروندان برزیل، مالاوی، نیجریه، ویتنام و هلند بودند که حکمشان با تیرباران به اجرا گذاشته شد.