از ناکامی تینا مازه تا درخشش اسکی بازان اتریشی در خانه

از ناکامی تینا مازه تا درخشش اسکی بازان اتریشی در خانه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناکامی تینا مازه در خانه علیرغم تشویق های اسکی دوستان اسلوونی، تینا مازه در ماریبور و در ماده مارپیچ بزرگ از پیست خارج شد و در «اسلالوم ویژه» فرصت

آگهی

ناکامی تینا مازه در خانه

علیرغم تشویق های اسکی دوستان اسلوونی، تینا مازه در ماریبور و در ماده مارپیچ بزرگ از پیست خارج شد و در «اسلالوم ویژه» فرصت قهرمانی را به میکائیلا شیفرین آمریکایی داد.

بدین ترتیب میکائیلا شیفرین، دوازدهمین پیروزی خود را در جام جهانی اسکی جشن گرفت.

این اسکی باز جوان آمریکایی روز یکشنبه در ماریبور اسلوونی دست به کار بزرگی زد و در روزی که تینا مازه، جلوی چشم هموطنانش از پیست خارج شد، به مقام اول رسید.

او که بتازگی در «بیورکریک» کلرداو هم برای آمریکایی ها افتخار آفرینی کرده بود با 68 صدم ثانیه اختلاف نسبت به زارکا استراچووا از جمهوری چک از خط پایان گذاشت.

ارین میلزینسکی کانادایی هم با هشتاد و یک صدم ثانیه اختلاف، بعنوان نفر سوم روی سکو رفت.

درخشش اسکی بازان اتریش در «زالباخ»

اسکی بازان مرد اتریش در ماده «سرعت» جام جهانی اسکی در ارتفاعات «زالباخ» اتریش خوش درخشیدند و هر سه سکو را از آن خود کردند.

ماتیاس مایر که از ابتدای رقابتهای این فصل پیروزی ای کسب نکرده بود بعد از قهرمانی در «سوپر-جی»، در «سرعت» هم خوش درخشید. او با ثبت زمان یک دقیقه و 49 ثانیه و 83 صدم ثانیه با تبحر بالا و نمایش یه تکنیک فوق العاده به مقام نخست دست پیدا کرد.

ماکس فرانتز،هموطن بیست و پنج صاله مایر، با دو صدم ثانیه اختلاف به مقام دوم رضایت داد و هانس رایشلت، او هم از اتریش، با بیست و یک صدم ثانیه اختلاف، بعنوان نفر سوم روی سکو رفت تا نمایش نه چندان موفق تیم اتریش در رقابتهای «بی ورکریک» آمریکا بنوعی جبران شده باشد.

نقش لوازم اسکی با کیفیت در پیروزی

امروز هم همانند گذشته، بدون برخورداری از تجهیزات مناسب و لوازم اسکی با کیفیت، کسب عنوان تقریبا غیرممکن است.

فرانک پیکار، کارشناس برنامه ما مقام سومی سوپر-جی رقابتهای قهرمانی جهان در سال 1991 اتریش را در کارنامه دارد. او در این مورد بیشتر توضیح می دهد: «پدیده های متعددی در اسکی کردن شما نقش دارند. مورد اول چیزی است که به آن می گوییم ساختارزیره چوبها که شبیه لاستیک ماشین طراحی شده اند. کاملا صاف نیستند بنحوی که برف یا رطوبت بتواند بدون مشکل از زیر آن رد شود. بدین ترتیب رد چوبها بر روی مسیر می ماند. برای همین به آن می گوییم «ساختار». اگر ساختار خوبی نداشته باشید مسابقه را فراموش کنید. شانسی نخواهید داشت.
نکته بعدی مالیدن نوعی موم یا واکس بر روی سطح زیرین این ساختاراست. این ماده موم مانند در واقع لایه ای از پارافین است و کار شما را آسان می کند. برای این کار باید جنس پارافینی که انتخاب می کنید خوب باشد و تا حد ممکن با توجه به دمای هوا بتواند بر روی برف لغزندگی ایجاد کند. بین نقطه شروع و نقطه اتمام، موم شما باید به کیفیتی باشد که بتوانید در کل پیست با بالاترین سرعت ممکن اسکی کنید.»

گاه شمار اسکی؛ تونی زایلر

سوم فوریه 1956 بود که تونی زایلر با دست پر گام به پیست اسکی «کورتینا دامپتزو» ی ایتالیا گذاشت. این اسکی باز اهل کیتزبول که دو طلای مارپیچ کوچک و مارپیچ بزرگ را بر گردن داشت، در ماده «سرعت» هم خوش درخشید. اقتدار او در قهرمانی در رقابتهای مارپیچ و فاصله قابل توجهش با نفر دوم، اعتماد به نفس او را افزایش داد. در پایان با پیشی گرفتن از «رایموند فلی» سوییسی سومین طلای المپیک زمستانی را هم از آن خود کرد. بعد از آن وارد حرفه بازیگری و دنیای سینما شد و عنوان برترین ورزشکار اتریش در قرن بیستم را هم از آن خود کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرچمدار کاروان ایران اولین «دوپینگی» المپیک پکن؛ ادامه تمرین ستاره ۱۵ساله روس با جود تست مثبت

پایان مسابقات جهانی کوهنوردی با اسکی در سوئیس با معرفی تیم های برگزیده

اسکی آلپاین؛ گوی بلورین اسلالوم مردان در دستان مارسل هیرشر