Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

در آستانه دیدار پوتین، خیابان های بوداپست صحنه تظاهرات ضد دولتی

در آستانه دیدار پوتین، خیابان های بوداپست صحنه تظاهرات ضد دولتی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در آستانه سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به مجارستان، خیابان های بوداپست، پایتخت شامگاه دوشنبه صحنه تظاهرات ضد دولتی بود. تظاهرکنندگان که

آگهی

در آستانه سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به مجارستان، خیابان های بوداپست، پایتخت شامگاه دوشنبه صحنه تظاهرات ضد دولتی بود.

تظاهرکنندگان که تعدادشان نزدیک به دو هزار نفر تخمین زده شده است مخالف ویکتور اوربان، نخست وزیر و سیاست های او در قبال مسکو هستند. آنها که خواستار کناره گیری نخست وزیر از قدرت اند می گویند او در سیاست هایش منافع عمومی را دنبال نمی کند.

یکی از تظاهرکنندگان که نگران نزدیکی مجارستان به روسیه است، می گوید: «هیچ منبعی برای کنترل قدرت در این دو کشور وجود ندارد. اینجا دست کم به این موضوع اعتراض می شود. در روسیه به هیچ وجه چنین سازوکاری وجود ندارد. مخالفان در روسیه کجایند؟ آیا اصلا انتخابات آزاد و عادلانه ای وجود دارد؟ اینجا در مجارستان انتخابات برگزار می شود، اما با برابری فاصله زیادی داریم.»

جوان دیگری که نگران آینده کشورش است می افزاید: «من جوان هستم و دوست دارم در مجارستان بمانم. مجارستان وطنم است و نگران آینده آن هستم. نمی خواهم اتفاق بدی برای آن پیش آید. اگر اوضاع بد شود ناچار به ترک کشور می شوم اما می خواهم که بمانم.»

گسترش تنها نیروگاه اتمی مجارستان و صدور گاز طبیعی از محورهای اصلی گفتگوهای میان مقامات دو کشور است.

با توجه به فشار روزافزون غرب بر مسکو در ارتباط با بحران اوکراین، دیدار روز سه شنبه رئیس جمهوری روسیه از مجارستان می تواند حامل این پیام مهم باشد که مسکو متحدی در اتحادیه اروپا دارد.

آتیلا مجار، خبرنگار یورونیوز از بوداپست می گوید: «روابط مجارستان و روسیه به دلایل تاریخی هرگز بدون حاشیه نبوده است. سال ها پیش طی مناقشات روسیه و گرجستان، وزیر خارجه کنونی مجارستان با شرکت در تظاهراتی در مخالفت با روسیه، پلاکاردی حمل می کرد که روی آن این پیام نقش بسته بود: «روس ها باید به کشورشان بازگردند.» اما در حال حاضر موضع دولت نسبت به مسکو تغییر کرده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین در پی گسترش روابط با مجارستانِ عضو اتحادیه اروپا

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد

احمدی‌نژاد در بوداپست چه می‌کند؟ دولت مجارستان: سفر دانشگاهی است و به ما ربطی ندارد