Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جاذبه: پایان مسابقات اسکی قهرمانی جهان کلرادو

جاذبه: پایان مسابقات اسکی قهرمانی جهان کلرادو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ونسان منار: به «جاذبه» خوش آمدید. برنامه هفتگی ما درباره اسکی آلپاین. مارپیچ مردان با برگزاری رقابت مارپیچ آقایان، مسابقات قهرمانی جهان این یکشنبه

آگهی

ونسان منار: به «جاذبه» خوش آمدید. برنامه هفتگی ما درباره اسکی آلپاین.

مارپیچ مردان
با برگزاری رقابت مارپیچ آقایان، مسابقات قهرمانی جهان این یکشنبه در بیور کریک کلرادوی آمریکا به پایان رسید. مارسل هیرشر توانست در دور نخست این رقابت بهترین زمان را ثبت کند. ببینیم در دور دوم چه کرد.

رقابت تنگاتنگ در ماده مارپیچ مردان مسابقات کلرادو در پیست بیور کریک، زیر بارش سنگین برف، با خطای مارسل هیرشر اتریشی و قهرمانی ژان باتیست گرانژ فرانسوی پایان یافت. گرانژ که موفق شده بود با نمایشی دیدنی زمان ۱:۵۷.۴۷ را ثبت کرده و صدرنشین باشد، برای کسب عنوان قهرمانی جهان تا آخرین لحظات به انتظار تماشای نمایش مارسل هیرشر ایستاد. هیرشری که خراب کرد و حتی مسیر مسابقه را به پایان نرساند. پس از گرانژ قهرمان، فریتز دوپفر و فلیکس نوروتر، هر دو از آلمان، به ترتیب دوم و سوم شدند.

مارپیچ بانوان
ونسان منار: آنا فنینگر اتریشی و تینا مازه اسلوونیایی که در این دوره از جام جهانی هم دست نیافتنی مانده اند، مسابقات کلرادو را هم با دست پر ترک کردند و هر کدام دو مدال طلا و یک نقره آوردند. در میان آمریکایی ها اما لیزدلی وُن انتظارات را برآورده نکرد و بهترین دستاوردش مقام سومی در ماده سوپر-جی بود. برخلاف هم تیمی جوانش میکائلا شیفرین که در ماده مارپیچ ریاست کرد.

شیفرین آمریکایی هرچند نوزده ساله است، اما تا کنون دو بار جام جهانی مارپیچ را فتح کرده. او که مدال طلای المپیک را هم بر گردن آویخته، روز شنبه توانست دومین عنوان قهرمانی مسابقات جهانی خود را هم به افتخاراتش اضافه کند.

پس از میکائلا شیفرین که در خانه اسکی می کرد، فریدا هانسداتر سوئدی به مقام دوم رسید و سارکا استراچووا از جمهوری چک سوم شد.

شیفرین در فاصله بیست و چهار ساعت از قهرمانی تد لیگتی در بخش مارپیچ بزرگ مردان، دومین مدال طلا را به آمریکایی ها هدیه کرد.

نگاهی بر موفقیت اسکیبازان اتریشی
ونسان منار: اتریش با کسب پنج عنوان در یازده رقابت، کار خود را در صدر جدول مدال آوران به پایان برد و از شهرت خود به عنوان برترین تیم جهان دفاع کرد. این امر برای فرانک پیکار، مشاوری که نظرش را جویا شدیم، مطلقا غافلگیرکننده نبوده است. پیکار می گوید چرا این تیم رویایی تا این حد در مارپیچ موفق است.

فرانک پیکار: «اتریش کشوری با اسکی قوی است، چرا که اسکی ورزش ملی شان است. اگر آنجا اسکی باز باشید مشهور و موفق خواهید بود. از دوران کودکی شناخته می شوید و دنبالتان می کنند. باشگاه های هواداران بسیار مهمی آنجا هست. همان چیزی که در فرانسه با فوتبال اتفاق می افتد، در اتریش برای اسکی صادق است. همچنین جوان ها بسیار از نسل های گذشته شان تاثیرپذیرند. قهرمانانی چون هرمن مایر که باعث شده اند اتریش سرچشمه تربیت اسکیبازان آلپاین باشد.»

اسکی در تاریخ
ونسان منار: پیش از هرمن مایر، چیزی نمانده بود که نام بزرگ دیگری نماینده تاریخ اسکی اتریش باشد: مارک ژیراردلی، متولد فورآرلبرگ؛ ولی او تصمیم گرفت زیر پرچم کشور دیگری اسکی کند.

در تاریخ ۲۶ فوریه ۱۹۸۹، مارک ژیراردلی در رقابت های آمریکای شمالی شرکت می کند. این اتریشی سابق، که در پی مشکلات با فدراسیون اتریش ملیت لوگزامبورگی را برگزید، در مسابقه سوپر-جی ویسلِر سریعترین اسکی باز بود. بعد از آنکه در مارپیچ کوچک و بزرگ و در سرعت و ترکیبی هم قهرمان شد، نام خودش را به عنوان تنها اسکی بازی که در جریان یک رقابت در هر پنج ماده قهرمان شده ثبت کرد. موفقیتی که برای او سومین گوی بلورین بزرگ را به همراه آورد. او با به دست آوردن دو گوی بلورین بزرگ دیگر در دهه نود میلادی، توانست از رقیب دیرین خود یعنی پیرمین زوربریگن سوئیسی پیشی بگیرد.

هفته پیش رو
ونسان منار: تا یکشنبه دیگر و برنامه «جاذبه» ای دیگر از شما خداحافظی می کنم. در هفته پیش رو هازِل جوزی بیرنبام و سم اسموتی که به تازگی در آندورا بر رقبا چیره شدند، به آلاسکا می روند تا در مرحله تازه ای از رقابت های جهانی فریراید ورد تور شرکت کنند. رقابتی که از حالا نوید تماشایی بودن آن را به شما می دهم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها